utorok, 26 október 2021 07:22

V Martine sa začal hon na zdravotníkov

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
V Martine sa začal hon na zdravotníkov V Martine sa začal hon na zdravotníkov foto: METRO

Kedysi im vzdávali na balkónoch hold a dnes lekárom neveria ani nos medzi očami. Spolu s druhou vlnou koronavírusu sa začali ľudia búriť. Tí, ktorí nemohli ísť na novembrové protesty do Bratislavy, zorganizovali nočné pochody po Martine.

Takýmto spôsobom dávali Martinčania najavo svoj nesúhlas s vládnymi nariadeniami. Mnohí boli a doteraz sú presvedčení, že pandémia je len nafúknutou politickou šarvátkou, kvôli čomu prestali nosiť rúška a rešpektovať autority. Výsledkom takéhoto správania boli preplnené nemocnice pacientmi, ktorých liečili pozitívne otestovaní zdravotníci.

 

Nezodpovednosť a ľahostajnosť niektorých ľudí si vyžiadala straty na životoch. Jediným svetlom na konci tunela sa zdalo byť očkovanie. V máji sa situácia v martinskej nemocnici našťastie zlepšila a personál z covidových pracovísk si mohol začať čerpať dovolenku, prípadne dobiehať operačné programy. Ani príchod očkovacej látky situáciu v našom meste nevyriešil.

 

Nízka zaočkovanosť (približne 40 percent) začala trápiť aj vedenie mesta, ktoré sa rozhodlo, že najlepším riešením bude zaviesť očkovacie centrá, ktoré nebudú vyžadovať od záujemcoch registráciu. Nanešťastie ani tento krok nebol pre Martinčanov prelomový, a preto sa Žilinský samosprávny kraj priklonil k nepopulárnemu riešeniu.  Začiatkom septembra zorganizoval výjazd mobilnej vakcinačnej linky VakciZuzka priamo na Divadelné námestie mesta Martin. Tam sa mohli dať ľudia zaočkovať jednodávkovou vakcínou Janssen.

 

Dobrovoľné vakcinovanie sa, samozrejme, nezaobišlo bez odporcov očkovania. Tí sa zbehli okolo očkovacieho stánku a vytvárali zbytočné napätie, ktoré musela riešiť až štátna polícia.  Napokon sa antivaxerom podarilo zdravotníkov z námestia vyštvať. Tento svoj malý-veľký úspech zdokumentovali a pýšili sa ním aj na sociálnych sieťach. Možno by nebolo na škodu, ak by príslušníci policajného zboru neriešili takéto vyčíňanie len dohovorom.

 

Autorka: Laura Kuricová, študentka žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave

Autorský obsah

Článok je pripravený externým prispievateľom, redakcia nezodpovedá za obsah textu.