pondelok, 01 november 2021 19:05

Ako čítať základné označenia skrutiek?

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Ako čítať základné označenia skrutiek? Ako čítať základné označenia skrutiek?

Nákup skrutiek sa zdá byť triviálnou úlohou. Veď stačí zájsť do akéhokoľvek obchodu pre domácich majstrov! Je však veľmi ľahké sa stratiť, keď vidíte celé regály plné rôznych skrutiek a skrutiek s rôznym účelom a tvarom. Ako si vybrať tie, ktoré skutočne potrebujete? Najjednoduchšie je porozumieť označeniam na skrutkách!

DIN, ISO, PM

Každá skrutka (ale aj podložka a matica) by mala byť charakterizovaná príslušnými parametrami z hľadiska pevnosti, trvanlivosti a bezpečnosti. Ako ich overiť? Najskôr skontrolujte, či je skrutka v súlade s normami. Ak áno, nájdete jedno z označení v jeho názve:

 

  • DIN, čo je skratka pre Nemecký inštitút pre normalizáciu;
  • PN - Poľská norma;
  • ISO, čo je skratka pre Medzinárodnú organizáciu pre normalizáciu.

 

Treba tiež spomenúť, že sa bežne používajú štandardné prevodné tabuľky. Väčšina typov skrutiek má označenie od každej z týchto organizácií. Ak teda poznáte označenie jednej z týchto organizácií, môžete pomocou prevodných tabuliek rýchlo zistiť, aké bude mať vaša skrutka iné zaradenie.

Aký je rozdiel medzi metrickými a imperiálnymi závitmi?

Z úplného názvu spojovacieho prvku môžete tiež zistiť, aký typ závitu má spojovací prvok. Hoci ich je veľa, v obchodoch najčastejšie nájdete skrutky s metrickým alebo palcovým závitom. Aké sú rozdiely?

 

Metrický závit (symbol M) je v Európe najbežnejší. Má sklon závitu 60° a tento uhol zaručuje vysokú pevnosť skrutky. Palcové závity (skrátene UNC alebo UNF) sú o niečo menej populárne, ale tiež pomerne bežné. Majú sklon závitu 55°.

Rozteč vlákien 

Ďalším pojmom, s ktorým sa môžete stretnúť v súvislosti so závitmi, je "stúpanie závitu".

 

Čo tento pojem znamená? Všeobecne povedané, pre metrické závity je to vzdialenosť v milimetroch medzi hrotmi závitov. Pri popise palcových závitov je "stúpanie závitu" počet bokov závitu v jednom palci.

Triedy pevnosti alebo mechanické vlastnosti ocele

V názve každého spojovacieho prvku nájdete označenie pevnostnej triedy. Tvoria ju dve čísla, napr. 4:8, 12:9. Všimnite si, že čím vyššie číslo, tým vyššia trieda pevnosti, t. j. tvrdosť a pevnosť v ťahu spojovacieho prvku. Na každej skrutke si všimnite aj triedu pevnosti (je vyrazená na hlave).

 

Podrobnejšie možno zápis pevnostnej triedy znázorniť takto:

 

  • prvé číslo je minimálna pevnosť skrutky v ťahu (Rm);
  • druhé číslo je napätie (Re), pri prekročení ktorého sa spojovací prvok roztiahne (alebo zdeformuje, toto číslo je známe ako medza klzu).

 

 Znalosť základných parametrov, ktoré určujú vzhľad a použitie skrutiek, nie je bežná. Zvyčajne sa hodí len vtedy, keď potrebujete doplniť svoju domácu dielňu o určitý typ skrutky. Oplatí sa však poznať základy a vedieť, kde nájsť ďalšie informácie - nielenže vám to ušetrí čas, ale aj urýchli prácu.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.