pondelok, 06 máj 2013 21:41

DFS Turiec: Čo nového po tridsiatke? Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
DFS Turiec: Čo nového po tridsiatke? DFS Turiec: Čo nového po tridsiatke?

Na sklonku minulého roka sa DFS Turiec predstavil svojim priaznivcom, bývalým členom i širokej martinskej verejnosti slávnostným programom pri príležitosti 30.výročia založenia súboru pod názvom „Za prameňmi Turca“. Prvé dva mesiace roku 2013 sa v DFS Turiec niesli v znamení príprav na súťaž choreografií, ktorá sa koná každé dva roky. Svoju prácu tu prezentujú detské folklórne kolektívy a ich výkony hodnotí odborná porota. Súťaž je postupová a najlepšie kolektívy sa predstavia na celoslovenskej prehliadke 1.a 2. júna  2013 v Likavke.

Vedenie DFS Turiec rozhodlo, že kolektív sa bude prezentovať tanečnou choreografiou pod názvom „A čo koho do toho“, ktorej autorom je Ing. Peter Králiček, hudobná úprava Mgr. Darja Čerpáková a Marian Kramár. Záverečnú choreografiu výročného programu bolo ale treba prepracovať a prispôsobiť veku účinkujúcich detí. Tak nasledovala séria sústredení a tréningov pod vedením manželov Havlínovcov. Vyvrcholením bola regionálna súťažná prehliadka detských folklórnych súborov, ktorá sa konala 6.4.2013 vo Vrútkach a zúčastnili sa jej tri kolektívy z regiónu Turiec. Propozície umožňujú predstaviť sa aj v komornej choreografii, tak  sa uviedla aj choreografia pre tri páry „Už prichodí jeseň“. Autorom choreografie je Ing. Peter Králiček, hudobná úprava Ing. Dušan Tuma. Táto choreografia získala priamy postup na krajskú prehliadku.

 

DFS Turiec vystupoval v tomto roku na viacerých podujatiach v regióne

Vystúpenia ku Dňu učiteľov v CVČ Kamarát Martin, na Kulinárskych dňoch 2013 na Oravskom zámku, na Veľkonočných trhoch na Divadelnom námestí v Martine alebo Veľká noc v OC Tulip Martin boli pre deti spestrením v príprave na súťaž krajskej prehliadky, ktorá sa uskutočnila 21.4 2013 v Dolnom Kubíne pod názvom Kubínske krpčeky 2013. Podujatia sa zúčastnilo 19 súborov, prihlásených bolo 20 choreografií. Muzikanti aj tanečníci podali perfektný výkon, akým potešili nielen svojich vedúcich, ale aj porotu. Tu naša „Tancovačka“, ako jeden z piatich kolektívov získala Zlaté pásmo a komorná choreografia s názvom "Už prichodí jeseň..." Zlaté pásmo a návrh na postup na celoslovenskú prehliadku do Likavky. Zase sa potvrdilo, tak ako vždy, že poctivá robota prináša nie len úspech ale aj oprávnenú radosť a o tom to je.

 

Autor: Božena Kočalková © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Reklama

Doprava v regióne