nedeľa, 20 február 2022 20:07

Týždeň slovenských knižníc 2022 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Týždeň slovenských knižníc 2022 Týždeň slovenských knižníc 2022

Martin, 16. februára – Príďte sa pozrieť, ako vyzerali učebnice na našom území pred 300 – 400 rokmi a ako krásne či mrzko písali naši spisovatelia. Dobrou tradíciou, ktorú dodržíme aj počas tohtoročného Týždňa slovenských knižníc (28.02. - 06. 03.2022), bude bezplatná registrácia nových používateľov a odpustenie sankčných poplatkov. Veríme, že epidemiologická situácia bude ustálená a že sa stretneme spolu „naživo“, nielen online.

Slovenská národná knižnica aj tento rok pripravuje v rámci tohto týždňa pre vás množstvo podujatí v sídelnej budove i v Literárnom múzeu SNK. Spisovateľ nemusí byť vždy odvodený len od slova „písať“ – niekedy by sa takéto povolanie mohlo odvodiť od slovesa „škriabať“. Naši archivári vám na podujatí Krasopis alebo škrabopis ukážu, ako písali či škriabali naše známe osobnosti P. O. Hviezdoslav, Krista Bendová, Ľudmila Podjavorinská, Ľudovít Štúr a mnohí ďalší. A nebude chýbať ani tajné písmo Martina Kukučína – pomôžete nám ho rozlúštiť?Smile

 

Čaro čítania kníh budeme objavovať s Petrou Nagyovou – Džerengovou, ktorá je autorkou aj obľúbených detských príbehov o dievčatku Kláre. Podujatie, obohatené o predaj týchto kníh a autogramiádu, je určené pre materské školy a prvý stupeň základných škôl. S úspešnou spisovateľkou sa však môžu stretnúť popoludní aj dospelí – v rámci podujatia Nové začiatky, ktoré je prvým tohtoročným podujatím zo série Kultúra na kopci zmeníme tému a preorientujeme sa na ženské romány, ktorým sa Petra Nagyová- Džerengová venuje.

 

Po tematicky i vizuálne zaujímavých dokumentoch siahneme v prednáške Najstaršie učebnice na území Slovenska do roku 1777, predstavíme, ako a z čoho sa kedysi vyučovalo. Hoci dnes lietame na Mars a máme 3D tlačiarne na výrobu súčiastok, nikto nevynašiel lepší spôsob, ako naliať vedomosti do hlavy.

 

Pre ôsmakov a deviatakov základných škôl ale aj maturantov sme pripravili stretnutie s našimi odborníkmi, aby im porozprávali o svojich denných aktivitách. Naši archivári, reštaurátori či knihovníci vás s pomocou ukážok svojich prác presvedčia, že Práca v knižnici nie je nuda. Pracovníkom knižníc sme pripravili online seminár Dobrý knižničný fond, v ktorom im náš Knižničný inštitút ponúkne zaujímavé nápady a tipy, ako si v knižnici vybudovať kvalitný a čitateľsky príťažlivý fond.

 

Literárne múzeum ponúka bezplatné prehliadky s odborným výkladom svojej stálej expozície a aktuálnej výstavy Cesta životom Pavla O. Hviezdoslava. V stálej expozícii sa počas zhruba hodinovej prehliadky zoznámite s dejinami slovenskej literatúry od jej prvopočiatkov až po 20. storočie. Pomôžu vám v tom vystavené faksimile a originály významných písomností, diel slovenských umelcov, historický nábytok a rôzne zaujímavé osobné predmety autorov.

 

Hviezdoslav známy i neznámy je názov podujatia, ktoré bude venované 100. výročiu jeho úmrtia. Okrem rozprávania o jeho živote a tvorbe zaznejú ukážky jeho diel a čerešničkou na torte budú dva krátke historické dokumenty, objavené v depozitoch Literárneho múzea, ktoré zachytávajú spisovateľa v roku 1918 na pracovnej ceste v Prahe a v roku 1921 krátko pred jeho smrťou.

 

Fotografické reportážne publikácie je názov sprievodného podujatia spojeného s komentovanou prehliadkou ocenených prác celoslovenskej fotografickej výstavy AMFO 2021. Hosťom bude Juraj Koudela, zakladateľ vydavateľstva Absynt, ktoré vzniklo s cieľom vydávať reportážnu literatúru a slovenským čitateľom tak prináša knihy z celého sveta.

 

Počas Týždňa slovenských knižníc nebudú chýbať ani komentované prehliadky služieb v sídelnej budove SNK. Okrem toho, našim stálym používateľom už tradične odpustíme sankčné poplatky za oneskorenie predĺženia výpožičnej lehoty a za prekročenie výpožičnej lehoty. Novým používateľom počas týždňa ponúkneme registráciu zdarma. Bezplatne bude možné vypožičať si aj knihy zo zahraničných knižníc a zakúpiť knihy z produkcie Vydavateľstva SNK.

 

V priestoroch sídelnej budovy bude možnosť pozrieť si výstavu ocenených prác celoslovenskej fotografickej výstavy AMFO 2021 a pohľadom môžete spočinúť aj socha Martina Kukučína - doteraz prvá 3D socha spisovateľa na Slovensku i vo svete urobená podľa bronzového originálu medzinárodnej sochy Kukučína od svetoznámeho sochára Ivana Meštrovića. Túto veľkú pozornosť si zasluhuje preto, lebo sa stala najvzácnejšou sochou slovenského spisovateľa v dejinách a bola umiestnená na troch kontinentoch sveta.

 

Tešíme sa na stretnutie s vami! Sledujte náš web a profily na sociálnych sieťach a dozviete sa aktuálne protipandemické opatrenia, ktoré bude treba dodržiavať.