sobota, 17 november 2012 21:30

Rómske dievčatá sa zúčastnili kurzu indického tanca bháratanatjam.

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Rómske dievčatá sa zúčastnili kurzu indického tanca bháratanatjam. Rómske dievčatá sa zúčastnili kurzu indického tanca bháratanatjam. Foto - Archív Bhakti Devi, Viedeň

Päť dievčat z ulice Ambra Pietra v Martine sa 10. novembra zúčastnilo tanečného kurzu pod vedením Bhakti Devi z Viedne. Bhakti pochádza z Českej republiky a vo Viedni má vlastnú školu juhoindického chrámového tanca bháratanatjam.

Bhakti študovala u popredných majstrov a pred časom bola vyhodnotená ako jedna z troch najlepších predstaviteliek tohto tanečného umenia vo svete. Kurz v Martine sa konal po prvýkrát a zúčastnilo sa ho 23 záujemkýň rôzneho veku vrátane 5 rómskych dievčat zo sídliska na ulici Ambra Pietra. Ich záujem podporil viceprimátor  Martina Alexander Lilge, členovia Spoločnosti Joga v dennom živote a rómski priatelia. „Romské dívky byly fajn, snažily se udržet koncentraci celé 3 hodiny,“ pochválila dievčatá Bhakti po húževnatom tréningu.

V prestávke kurzu sa prítomným predstavili tiež deti a tínedžeri z miestneho rómskeho tanečného súboru Lačhipen. Vedie ho p. Anna Gregorová, deti nacvičujú na chodbe jednej z bytoviek a choreografiu si robia sami. „Taneční vystoupení romské skupiny bylo pravé cikánske. Podle mého minění by jejich tanec neměl vymřít,“ povedala Bhakti po zhliadnutí vystúpenia. Je pravdepodobné, že jej spolupráca s martinskými rómskymi tanečníkmi bude pokračovať.

Autor: Milan Šišmiš

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn