utorok, 10 máj 2022 06:01

Noc múzeí a galérií 2022 v Literárnom múzeu SNK

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Noc múzeí a galérií 2022 v Literárnom múzeu SNK Noc múzeí a galérií 2022 v Literárnom múzeu SNK

Strávte 14. máj 2022 v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice. Na konci pešej zóny, v našej historickej budove z konca 19. storočia, v sobotu po zotmení svetlá nezhasnú. Špeciálne kvízy pre jednotlivcov i kolektívy o slovenských rozprávkach a národnom obrodení, ako aj tajomná výprava až do obdobia, kedy naši prapredkovia začali používať "praslovančinu", sú prísľubom príjemne stráveného popoludnia i večera.

Kde bolo, tam bolo, 14. mája 2022 o 16.h – je názov kvízu pre deti, školské kolektívy i rodiny. Ak radi čítate rozprávky, istotne máte prehľad o tom, kde, kto, kedy a ako koho oslobodil, zaklial či začaroval, kde najradšej spával Popolvár, aké fígle ovládal Bajajov koník, no a samozrejme, čo nové za siedmymi horami, a siedmymi dolinami, kde sa voda sypala a piesok sa lial. Ak pochybujete o správnych odpovediach, máte dosť času na doplnenie vedomostí možno aj pomocou našej Digitálnej knižnice SNK (registrácia je zdarma) a osviežili si pamäť rozprávkami Boženy Nemcovej a Pavla Dobšinského.

 

Stretnutie s dejinami, 14. mája 2022 o 18. h – na históriu národného obrodenia si posvietime s troška staršími návštevníkmi Literárneho múzea SNK. Do udalostí spred 200 rokov sa zapojilo mnoho osôb, ktoré svojimi názormi a postojmi ovplyvnili kultúrnu a národnú identitu Slovákov. Spomínať budeme na búrliváka Janka Kráľa, obdivovateľa folklóru v umení Jána Kalinčiaka, kapitána slovenských dobrovoľníkov Jána Francisci Rimavského, či autora slovenského memoranda Štefana Marka Daxnera.

 

prihlásiť svoje tímy môžete do 12. mája 2022 na adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Po kvíze si môžete pozrieť novú výstavu Na okraji záujmuči nechať sa našimi lektorkami previesť stálou expozíciou, ktorá začína v období Veľkej Moravy. Pri bližšom pohľade na cyriliku a hlaholiku si uvedomíte, že písanie vôbec nebolo jednoduché a že taký pisár sa celkom slušne unavil, kým z tých „mašličiek, paličiek a sľučiek“ zostavil list.

 

Stopy písma vás zavedú aj do stredoveku - viete, že v Literárnom múzeu SNK je verná kópia stola, za ktorým sedávali stredovekí mnísi a poctivo (samozrejme, stredovekými písacími potrebami), sediac na tvrdých drevených stoličkách prepisovali celé desaťročia písmenko po písmenku, stránku po stránke a knihu po knihe a to od rána až do zotmenia?

 

Zatiaľ čo technické pomôcky a vynálezy zdokonaľovali písmo a robili knihy prístupné širokým masám, samotný jazyk formovali najmä literárne činné osoby a spisovatelia. Historickú atmosféru stálej expozície Literárneho múzea okrem ich rukopisov,  fotografií, ilustrácii a knižných vydaní dokresľuje aj historický nábytok a osobné predmety autorov - napríklad orlie pero Jozefa Miloslava Hurbana, písacie potreby Boženy Slančíkovej Timravy či okuliare, ktoré nosili známe postavy našich dejín.

 

Tešíme sa na vás v sobotu, 14. mája 2022, od 16. h do 22. h  v Literárnom múzeu SNK na pešej zóne! Vstup je voľný!