štvrtok, 16 máj 2013 22:49

Absolventi martinského konzervatória vynikli na scéne SKD Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Absolventi martinského konzervatória vynikli na scéne SKD Absolventi martinského konzervatória vynikli na scéne SKD

Absolventi Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Martine uviedli 13. mája v martinskom divadle mimoriadne vydarené dramatické diela - 8 žien, Escorial a Exuvia. Všetky mali perfektný dej, hudbu i obsadenie. Plné hľadisko odmenilo potleskom každú hru a úspešný večer sa zakončil dlhým standing ovation. Nie je sa čomu čudovať. Hry absolventov boli skutočne na profesionálnej úrovni.

Prvá hra - Escorial, pojednáva o láske i neláske a princípoch výmeny moci. Dielo vytvoril dramatik Michael de Ghelderode z Belgicka už v roku 1927. Hra sa stala známou a objavila sa na mnohých svetových javiskách. Samotný dej je zasadený do priestorov kráľovského paláca. Tu sa objavuje príbeh s víziou straty lásky a súcitu, prostredia, kde človek myslí iba na seba a zábavu. Dobro celkom neustupuje zlu, existujú popri sebe, závisí však od povahy človeka, čo bude dominantné.

Autorské predstavenie hry Michala Juríka a Mateja Hlatkého s názvom Exuvia uviedlo publikum do deja, ktorý približuje život dvoch mladých ľudí, ženy a muža, ich lásky a spoločného trávenia času. So vzťahmi to však nie je také jednoduché. Lákavé a romantické predstavy a vízia budúcnosti ustupujú práci, nedostatku času a nezodpovednosti. Hra zachytáva príbeh zo súčasnoti, s ktorým sa môže stretnúť každý z nás.

Posledným predstavením bola detektívna komédia 8 ŽIEN

Autorm je Robert Thomas. Hra zobrazuje príbeh ôsmych žien podozrivých z vraždy pána vidieckeho sídla. Detektívna zápletka bola doplnená o piesne Jany Kirschner. Postupná gradácia deja vyvolávala v publiku napätie a čoraz viac otázok. Komplikovaný prípad, ktorého rozuzlenie prišlo rýchlo a nečakane, odmenilo publikum dlhým standing ovation. Na záver treba ešte poznamenať, že absolventi pripravili skutočne kvalitné diela a ich výkon si zaslúži ďalšie vystúpenia na doskách regionálnych divadiel. Konzervatórium pripravuje absolventov nielen na javisko, ale aj na ďalšie umelecké divadelné profesie. Absolventi majú teda otvorených viacero smerov - môžu z nich byť scénaristi, režiséri a v neposlednom rade nájdu uplatnenie aj v produkčnej oblasti.

 

Autor: Matej Bórik, foto: Tomáš Bobáň © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn