Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 22 september 2022 11:34

Čo je to rozdeľovač zapaľovania v aute a ako zistiť, či je chybný

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Čo je to rozdeľovač zapaľovania v aute a ako zistiť, či je chybný Čo je to rozdeľovač zapaľovania v aute a ako zistiť, či je chybný Rozdeľovač zapaľovania z www.topautodiely24.sk

Rozdeľovač zapaľovania je elektromechanické zariadenie určené na striedavý prenos vysokonapäťového prúdu zo zapaľovacej cievky na zapaľovacie sviečky v určitom poradí. Masovo sa používal v ére kontaktného zapaľovania a karburátorových vstrekovacích systémov.

Rozdeľovač zapaľovania z www.topautodiely24.sk

História vzhľadu

 

Prvý funkčný kontaktný zapaľovací obvod, ktorý zahŕňal rozdeľovač, vyvinul Charles Kettering zo spoločnosti Dayton Engineering Laboratories Co. (Delco). Prvýkrát bol inštalovaný do vozidiel Cadillac modelového roku 1910 a v tom čase bol vnímaný ako skutočný technický zázrak.

Princíp činnosti rozdeľovača zapaľovania

 

Vysokonapäťový vodič je privedený ku kovovej základni jazdca. Kontakt s rotorom rozdeľovača sa dosahuje pomocou pružinových, prúdových kief, ktoré sa vždy dotýkajú základne posúvača, ale nebránia mu v otáčaní.

 

Na hriadeli rotora sa nachádza výstupok alebo vačka, ktorá pri otáčaní stláča páku mechanického zariadenia nazývaného prerušovač. Keď vačka na hriadeli rozdeľovača roztiahne kontakty prerušovača, v zapaľovacej cievke sa vytvorí vysokonapäťový prúd, ktorý sa potom rozvádza do zapaľovacích sviečok.

 

To však nie sú všetky funkcie, ktoré distribútor vykonáva. Rozdeľovač má mechanizmus, ktorý nastavuje časovanie zapaľovania (potrebné na to, aby k zapáleniu zmesi vzduchu a paliva v každom valci došlo v optimálnom okamihu kompresného cyklu, inými slovami o niečo skôr).

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.

Najnovšie články od autora: Tlačová správa