utorok, 20 november 2012 17:32

Technické inovácie inšpirované prírodou v Tulipe

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Technické inovácie inšpirované prírodou - výstava v OC Tulip. Technické inovácie inšpirované prírodou - výstava v OC Tulip.

Bionika je vedecký odbor využívajúci znalosť stavby a funkcie živých organizmov na riešenie technických problémov v modernom svete. V obchodnom centre Tulip máte jedinečnú možnosť spoznať princípy bioniky na posteroch, ktoré znázorňujú využitie v rôznych oblastiach vedy a techniky.

Odjakživa sa ľudia učia z prírody. Je to ten najprirodzenejší zdroj inšpirácií a teda aj inovácií. Keď sa pozrieme prírode hlboko do očí, vyrazí nám to dych. Uvedomíme si, že všetky naše vynálezy sa už v prírode objavili v oveľa elegantnejšej forme, ktorá je navyše prírode neškodiaca. Naše najšikovnejšie a najdômyselnejšie architektonické skvosty, nosníky a piliere sú dávno súčasťou klenby ľalie a bambusových kmeňov. Naše ústredné kúrenie a klimatizácia sa nachádzajú v termitích vežiach, kde udržujú presných 30°C. Náš najcitlivejší radar sotva počuje oproti netopierím multifrekvenčným vysielačom a prijímačom. A naše nové „inteligentné materiály“ sa nemôžu porovnávať s kožou delfína alebo sosákom motýľa. Príďte a objavte podstatu technických riešení a vynálezov v OC Tulip.

Projekt pripravila Žilinská univerzita v spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou v Martine.

Technické inovácie inšpirované prírodou - výstava v OC Tulip.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn