piatok, 24 máj 2013 00:00

Bambiriáda 2013 priniesla radosť, zábavu i poučenie Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(14 hlasov)
Bambiriáda 2013 priniesla radosť, zábavu i poučenie Bambiriáda 2013 priniesla radosť, zábavu i poučenie

Počas tretieho májového týždňa sa v Martine aj celom Žilinskom kraji uskutočnil festival práce s deťmi a mládežou BAMBIRIÁDA 2013. Výsledkom kooperácie viacerých subjektov bolo perfektné pripravené podujatie.

Motto tohtoročnej Bambiriády Záleží nám na tomnesie v sebe predovšetkým odkaz dobrovoľníkov svojmu okoliu a zároveň naznačuje myšlienku európskeho roka občanov 2013. Na príprave podujatia sa podieľal ako jediný organizátor CVČ KAMARÁT v Martine a Rada mládeže žilinského kraja v Žiline. Okrem tradičných aktivít čakali na návštevníkov rôzne podujatia spojené s témou záujmu o svoje okolie. Počas bambiriádneho týždňa mohli deti a mladí navštíviť rôzne zaujímavé objekty (múzeá, hrady, plavárne či športoviská) na základe vstupenky, ktorú zadarmo dostali v školách alebo v detských a mládežníckych organizáciách. Bambiriáda sa uskutočnila v mestách Žilina, Námestovo, L. Mikuláš, Trstená, Martin a Ružomberok.

V Martine sa konal už siedmy ročník podujatia

V sobotu 18. mája 2013 sa na Divadelnom námestí zišlo množstvo ľudí, aby sa pozreli i zapojili do aktivít, ktoré im mesto, partnerské organizácie aj rôzni dobrovoľníci pripravili. Na mieste sme našli aj stážistov z agentúry K.A.B.A Slovensko, ktorí pomáhali organizátorom. Podujatie sa nieslo pod záštitou primátora mesta Martin s mottom „záleží nám na tom“. Úvod akcie otvorili Turčianske mažoretky, nasledovalo vystúpenie ľudového súboru, bábkové divadlo a orientálne tance v podaní žiakov PaSA Turčianske Teplice.

 

Okresné riaditeľstvo policajného zboru predviedlo návštevníkom ukážky poslušnosti služobného psa a zadržanie nebezpečného páchateľa príslušníkmi, tieto aktivity mimoriadne zaujali najmä malých návštevníkov akcie. Svoju profesionalitu ukázala aj Mestská polícia Martin, ktorá mala dokonale pripravené ukážky hmatov a chvatov pri zadržiavaní páchateľov a špecifický systém sebaobrany. Príslušníci polície následne pokračovali v rôznych aktivitách, zvlášť pre deti zorganizovali rôzne zaujímavé súťaže. Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru si pripravilo prehliadku hasičského auta a predstavenie záchranárskej práce hasičov. Mimoriadne zaujímavou časťou bolo predvedenie hasenia požiaru.

V rámci celodennej prezentácie ponúkal Územný spolok Slovenského červeného kríža ukážky prvej pomoci, členovia spolku ochotne odpovedali na všetky otázky a neváhali poradiť s akýmkoľvek problémom pri podaní prvej pomoci. Počas celého dňa vystúpilo aj viacero tanečných skupín, deti potešilo aj maľovanie na tvár, boj s penovými palicami či výroby zaujímavých odliatkov zo sadry. Po celý čas prebiehal aj predaj výrobkov, z  ktorého výťažok bol určený pre Bambiriádneho anjela Matúška. 

 

Autori: Matej Bórik, CVČ Kamarát, Mesto Martin © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn