nedeľa, 26 máj 2013 20:10

Turiec nechýbal na veľtrhu Svět knihy

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Turiec nechýbal na medzinárodnom veľtrhu Svět knihy Turiec nechýbal na medzinárodnom veľtrhu Svět knihy

Slovensko bolo čestným hosťom na nedávno skončenom Medzinárodnom knižnom veľtrhu Svět knihy v Prahe. Svoje zastúpenie v hlavnom meste Česka (a načas i knižnej kultúry na známom holešovickom výstavisku) mal i Turiec. Postaral sa o to martinský publicista a spisovateľ Igor Válek.

Na pozvanie Literárneho informačného centra v Bratislave, gestora čestného hosťovania Slovenska v Prahe, tu prezentoval svoju najnovšiu knihu Nebojsa a iné hororozprávky.

 

Ide o trinástku strašidelných a mnou prerozprávaných klasických rozprávok vydaných pôvodne Dobšinským. Ich pôsobnosť v súčasnosti som úspešne „obhajoval“ na seminári, kde sme spolu s českou kolegyňou Březinovou hovorili o opodstatnenosti klasickej rozprávky aj v knižniciach súčasných detí. Na druhý deň som na pozvanie krajanov o podobnej téme a súvislostiach besedoval aj v Slovenskom inštitúte. Som presvedčený, a ohlasy aj z Prahy ma v tom podporujú, že rieku ľudovej slovesnosti nesmieme prerušiť a sme povinní starať sa o jej takpovediac splavnosť aj pre súčasníkov, “ prezradil autor diela.

 

Ostáva nám dodať, že slovenská prezentácia v Prahe, obsahujúca viac ako 60 sprievodných podujatí priamo na knižnom veľtrhu i mimo neho, podporená viac ako siedmimi desiatkami slovenských autorov, ilustrátorov, hercov i hudobníkov, určite splnila svoje ciele. Skrátka, česká i medzinárodná verejnosť sa mala možnosť zoznámiť s mnohými literátmi, ich dielami a bohatou knižnou kultúrou Slovenska.

Autor: -r- © Autorské práva sú vyhradené

{fcomment lang=sk_SK}

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn