Reklama
pondelok, 27 máj 2013 20:00

Martinskí kulturisti na stupni víťazov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Dávid Beinstein Dávid Beinstein

Mesto Martin obsadilo dve tretiny stupienka víťazov v kategórii Juniori na majstrovstvách Slovenska v kulturistike. Postavili sa naň dvaja Martinčania, ktorí si zo súťaže odniesli striebro a bronz. Pod záštitou Slovenskej spoločnosti pre naturálnu kulturistiku a fitness (SSNKF) sa 18.mája 2013 v Senici uskutočnili Medzinárodné Majstrovstvá SR v Naturálnej kulturistike a Fitness.

Svojich reprezentantov malo aj mesto Martin. Dvaja devätnásťroční mladí muži, bývalí spolužiaci zo základnej školy a momentálne obaja maturanti, Dávid Beinstein a Matúš Džúr zo Záturčia obsadili v kategórii Junior víťazné priečky. Dávid (na titulke) získal striebro, Matúš (vpravo) si odniesol bronz.

 

Príprava začala už vo februári

S intenzívnou prípravou začali mládenci spoločne 10. februára v Clube športu a zdravia Dušana Polonca v Záturčí. Obaja sa pripravovali pod dohľadom trénera Ondreja Miláčka. Ten im zostavil cvičebný plán, rovnako ako aj špeciálny jedálny lístok. Keďže sa zaradili do kategórie Juniori, museli dodržať stanovený hmotnostný limit. Nasledovala drina, prísny režim a tvrdý tréning ráno i večer. „Trénovať sme začali dvojfázovo. Ráno sme cvičili na kardio strojoch nalačno už o piatej, aby sme stihli ísť do školy. Spočiatku tridsaťpäť minút, neskôr sa postupne čas aj cviky navýšili,“ opisuje Dávid Beinstein. Ranné cvičenie bolo aj napriek skorej hodine dobrým začiatkom dňa. „Kardio cvičenie ma vždy prebralo. Vďaka nemu som si zvykol vstávať ráno aj bez budíka,“ hovorí Matúš Džúr.

Napriek obdivuhodnému odhodlaniu a snahe sa obidvom chlapcom stávalo, že sa im niekedy jednoducho cvičiť nechcelo. Najmä vtedy, keď išlo o náročnejší tréning. „Pre mňa boli najnáročnejšie cviky na nohy, bolo to veľmi namáhavé. Vtedy som sa musel motivovať tým, že sa musím snažiť, lebo inak neuspejem a na súťaži sa neumiestnim,“ hovorí Matúš. Často sa chalani museli navzájom povzbudzovať a dodávať si síl. Bol tu takisto ich tréner Ondrej Miláček, ktorý ich vedel opäť „nakopnúť“. Podľa Matúšových aj Dávidových slov bol tréner prísny, ale mal dobrý prístup a dotiahol ich až k úspešným výsledkom. „Najväčšiu zásluhu na našom úspechu má práve náš tréner. Počas celej prípravy a aj v dejisku súťaže sa o nás príkladne staral. Sme mu naozaj vďační,“ hovoria chlapci.

 

Jedálniček zmenili od základov

Stravovať sa chalani museli takisto pod odborným dozorom trénera. Z jedálneho lístka boli nútení odstrániť množstvo dovtedy obľúbených jedál, z ktorých, samozrejme, v najväčšej miere vymizli sladkosti. Špeciálny plán tvorili kuracie prsia, ryby, ryža, vajcia či ovsené vločky, všetko presne navážené. „Najprv sa mi zdalo, že tej stravy je veľa, ale keď postupne ubúdala a niektoré potraviny som musel vyradiť úplne, cítil som sa dosť obmedzene,“ spomína si Dávid. Matúšovi tiež chýbal cukor, či už ovocie, alebo sladkosti. „Vždy som bol taký, že keď som mal chuť na sladké, jednoducho som si niečo kúpil. Teraz som nemohol,“ prezrádza. Žiadny z chlapcov nikdy predtým diétu nedržal, preto bolo náročné zvykať si na nový režim. Každý sa stravoval podľa vlastného plánu.

 

Dávid bol na ketogenickej, Matúš na sacharidovej diéte

Spočiatku mi vyhovovalo kuracie mäso s ryžou, pretože mi to veľmi chutí a navyše som si ho pripravoval sám. Avšak horšie to začalo byť vtedy, keď tej ryže začalo ubúdať,“ spomína Matúš. Mohlo by sa zdať, že drastická diéta, akou Dávid a Matúš museli prejsť, človeku nič nedáva, ale naopak, len mu berie. Športovci si to však nemyslia. „Diéta vás zocelí aj po psychickej stránke. Samotné odriekanie vás urobí odolnejšími,“ hovorí strieborný kulturista. Na druhej strane je treba spomenúť, že príprava špeciálnych jedál bola v istej miere prínosom. Minimálne v tom slova zmysle, že sa chalani v oblasti kuchyne čo - to naučili, keďže si museli variť sami.

 

Na súťaži zožali úspech

Na majstrovstvá do Senice išli Dávid a Matúš spolu s trénerom Ondrejom a majiteľom Clubu športu a zdravia Dušanom Poloncom. Po príchode nasledovala registrácia a kontrola výšky a hmotnosti pre zaradenie do kategórie Juniori. Dávid s Matúšom dané limity splnili. Následne chlapci dostali súťažné čísla a išli sa pripraviť. Ondrej Miláček im pomáhal s natieraním špeciálnou farbou. Na pódium vystúpili naraz spolu s ostatnými chlapcami vo svojej kategórii a pred odbornou porotou predvádzali výsledky svojho tvrdého trojmesačného úsilia. Sústredili sa, aby si nevšímali ostatných a zamerali sa na seba. Boli vybratí do ďalšieho kola, kde sa po jednom striedali a v časovom rozmedzí jednej minúty na zvolenú pieseň predviedli improvizovanú zostavu póz. Keďže museli mať svaly stále napnuté, pózovanie bolo fyzicky veľmi náročné. Snahu, ktorú počas celej prípravy chalani vynaložili, rozhodcovia nevideli, napriek tomu jej výsledok ohodnotili tretím miestom pre Matúša Džúra a druhým pre Dávida Beinsteina. „Cítil som sa skvelo. Bál som sa, keď vyhlasovali to povestné štvrté zemiakové miesto. Ale keď vtedy nezaznelo moje meno, bol som šťastný, vedel som, že už nasledujú len víťazné posty,“ spomína Matúš.

 

Dávid bol tiež rovnako nadšený

Mal som číslo 19 a devätnásteho som sa aj narodil, takže som v tom videl istú symboliku. Keď vyhlasovali jednotlivé umiestnenia, s malou dušičkou som dúfal. Samozrejme, z druhého miesta mám veľkú radosť,“ teší sa Dávid. Úspech svojich zverencov kladne ohodnotil aj Dušan Polonec, ktorý pri ich príprave spolupracoval s trénerom: „Chalani sa na súťaži predstavili vo vynikajúcej forme. Vzhľadom na to, že boli nováčikovia, je pekný úspech hneď na prvýkrát spraviť medailové umiestnenia.“ Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike boli pre obidvoch Martinčanov prvou súťažnou skúsenosťou vôbec. Dávid chce vyskúšať súťaž opäť o rok, Matúš sa chce teraz predovšetkým venovať škole a skúsiť šťastie v súťaži až o dva roky. Obidvaja však trénujú i naďalej. Posilňovanie je pre nich viac než relax a cvičia pre dobrý pocit byť vo forme. Sú živým dôkazom toho, ako sa dá koníček povýšiť na spôsob životného štýlu.

Autor: Paula Beinsteinová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn