utorok, 20 november 2012 18:19

Národný poklad nanovo ocenia v roku 2013. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Národný poklad nanovo ocenia v roku 2013. Národný poklad nanovo ocenia v roku 2013.

Kovovú časť národného pokladu chcú dať predstavitelia Nadácie Matice slovenskej nanovo oceniť v roku 2013. Naposledy tak spravili v roku 1995, kedy bola hodnota tejto časti v sume viac ako 120 000€. 

Jozef Steiner, správca Nadácie Matice slovenskej, na tlačovej besede v Bratislave uviedol, že hodnota kovovej časti pokladu sa neznížila a zodpovedá stavu, v akom ho nadácia prevzala zo Všeobecnej úverovej banky. Národný poklad bol vyzbieraný po vzniku Slovenkej Republiky v roku 1993. Zbierka trvala tri roky. Kovovú časť pokladu dopĺňajú aj umelecké diela a peniaze. Celková hodnota sa odhaduje na viac ako 750 000€. Nadácia Matice slovenskej však peňažnú časť vložila do Podielového družstva slovenské investície, ktoré neskôr skrachovalo. Peniaze sú v zmenkách a ich vymáhanie je problematické, nadácia ale verí že sa to podarí.

 

Záznam z tlačovej besedy Nadácie Matice slovenskej.

 

Prinášame Vám oficiálne stanovisko Matice slovenskej k tlačovej besede Nadácie Matice slovenskej.

Matica slovenská konštatuje, že výnos zbierky na Národný poklad, ktorú organizovala spoločne s Národnou bankou Slovenska, je majetok slovenského národa, a Matica spolu s ďalšími veľkými spoločnosťami zriadila na jeho správu nadáciu za účelom podpory svojho poslania. Mala teda slúžiť pre Maticu a nie na riskantné podnikanie, čo je aj v rozpore s poslaním nadácie. Bez súhlasu zriaďovateľov a výboru Matice slovenskej sa v roku 1997 nadácie zmocnila jej správna rada, čím sa nadácia stala súkromnou bez možnosti Matice ovplyvňovať správu národného pokladu.

 

Súčasní predstavitelia nadácie sa však správajú, ako keby osud národného pokladu závisel len od nich. Konštatujeme, že rozhodujúca časť pokladu (približne 870-tis. €) bola už nenávratne „preinvestovaná“ a stratená a zrejme rovnaký osud by čakal aj výnos z predaja kovových predmetov. Predpokladáme, že na základe petície, ktorú vypísali priaznivci Matice slovenskej, budú orgány verejnej správy konať tak, aby sa slovenská spoločnosť dozvedela o skutočnom stave Národného pokladu. Namietame, že pokiaľ ide o jeho kovovú časť, nestačí porovnať súčasný stav so stavom pri prevoze z VÚB v roku 2006, lebo, ako priznáva Jozef Markuš, v rokoch sa pokúšal 1993 – 1995 predať časť výnosu zo zbierky, dokonca na dražbe v Austrálii, čo nemal nikým odsúhlasené. Aj terajšie úvahy o predaji Národného pokladu sú až neuveriteľne scestné a veríme, že najvyšší orgán Matice slovenskej a jej najbližšie valné zhromaždenie, sa k celej záležitosti vyjadrí.

 

Autor: Matej Bórik, TA3, Informačné ústredie MS

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn