Vytlačiť túto stránku
piatok, 07 jún 2013 00:00

Ako vidia turčianske deti náš región

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Ako vidia turčianske deti náš región Ako vidia turčianske deti náš región

Turiec maľovaný je názov literárno-výtvarnej súťaže ako súčasti festivalu Turčianske slávnosti folklóru, ktorú už štvrtý rok organizuje Turčianske kultúrne stredisko, zriaďovateľom ktorého je Žilinský samosprávny kraj.

Prvá myšlienka zorganizovať súťaž na tému tradičná ľudová kultúra Turca (najprv len výtvarná oblasť) vznikla u Moniky Barabášovej v roku 2010 - folkloristky, speváčky, pedagogičky spevu a výtvarnej výchovy, autorky scénických programov. V ďalších rokoch ju metodička TKS Jana Jarošová „obohatila“ o literárnu časť. Každoročne sa do súťaže zapájajú materské školy, základné školy, základné umelecké školy a stredné školy v Turci.

 

V tomto roku sa do súťaže zapojilo 24 škôl, dokonca jedna ZUŠ aj z Ružomberka, prijatých bolo 175 výtvarných prác a 12 literárnych prác. O ocenených dielach rozhodla porota v zložení – Eva Benčíková – jazyková editorka, redaktorka (za literárnu časť) a členky Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov – Otília Mikušáková a Marcela Pajurková (za výtvarnú časť).

 

Nakoľko mala porota vo výtvarnej oblasti veľmi ťažkú prácu, ceny neboli stupňované za 1. – 3. miesto, ale boli udelené na jednej úrovni, iba ak bola niektorá práca výnimočná, porota udelila hlavnú cenu. Úroveň kresieb bola skutočne úžasná, najviac výtvarných diel prišlo z materských škôl – 70 kusov. Do literárnej oblasti sa zapojili 4 školy, doručených bolo 12 básní. Základná škola v Žabokrekoch poslala dokonca aj vlastnú brožúrku s básničkami a obrázkami z dielne svojich žiakov, za čo im poradný zbor pre organizovanie Turčianskych slávností folklóru navrhol špeciálne ocenenie.

 

Ukážky niektorých ocenených prác v poradí zľava:

Sofia Kiršnerová (13r), ZŠ s MŠ Hurbanova, hlavná cena III. kategória

Matej Kováčik (12r), ZUŠ F. Kafendu, Vrútky, hlavná cena V. kategória

Natália Grígerová (10r), SZUŠ M. Haľamovej, Martin, IV. kategória.

Vyhodnotenie a odovzdávanie ocenení sa uskutoční v sobotu 15. júna o 13. hodine v Múzeu slovenskej dediny v objekte vozárne Moškovec. Výtvarné aj literárne práce tu budú vystavené do konca júla, potom na mesiac poputujú na výstavu do klubovne Turčianskeho kultúrneho strediska.

 

Kompletné vyhodnotenie súťaže na stiahnutie: www.tks.sk

 

Autor:  Bc. Jana Jarošová, TKS © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky