nedeľa, 09 jún 2013 00:00

Na Dotykoch zaznela klasická hudba

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
Na Dotykoch zaznela klasická hudba Na Dotykoch zaznela klasická hudba

Cyklický seriál Dotyky priniesol do Turčianskej galérie svetovú klasickú hudbu v podaní dvoch nadaných umelcov. Mária Hočová (klavír) a Miroslav Hanáček (flauta) predstavili dielo Johanna Sebastiana Bacha, Jozefa Haydna, Franza Liszta, poľskej skladateľky Grazyny Bacewizc a významného talianskeho skladateľa Alfreda Casellu. Umelci previedli hostí viacerými hudobnými obdobiami a ku každému pripravenému dielu uviedli aj príbeh doplnený o zaujímavé fakty zo života známych skladateľov.

Mária Hočová získala prvé významné ocenenie už ako deväťročná na známej medzinárodnej klavírnej súťaži J. N. Hummela v Bratislave. Neskôr pribudlo aj Zlaté pásmo v celoslovenskej súťaži J. Cikkera v Banskej Bystrici. Za reprezentáciu Slovenska na rôznych súťažiach bola ocenená aj špeciálnou cenou ministerstva školstva. Medzi jej najvýznamnejšie pôsobenia v zahraničí patrí koncertovanie so Štátnou filharmóniou Czestochowou či komorným orchestrom z Ľvova. Popri štúdiu vyučuje teóriu hudby a klavír na ZUŠ A. Stodolu v Martine. V roku 2013 skomponovala hudbu k rozprávke Kresadlo od H. CH. Andersena.

"Interpretácia Bacha je pomerne náročná, vo svojich dielach používal minimálne značenie a zapisoval iba noty. Ak vychádzame z jeho života, zistíme, že bol veľmi zaneprázdneným človekom, až tak, že zrejme ani nemal čas čítať. Takmer týždenne komponoval veľké diela, okrem toho mal veľmi širokú rodinu a mnoho detí," priblížila tvorbu známeho skladateľa Mária Hočová.

Miroslav Hanáček (na fotografii hore) pôsobí na ZUŠ A. Stodolu v Martine a Konzervatóriu v Žiline. Počas svojej doterajšej kariéry získal viacero ocenení na národnej i medzinárodnej úrovni. Už počas štúdia sa zúčastňoval na komorných aj sólových koncertoch. V roku 2006 bol prijatý na Akadémiu umení v Banskej Bystrici, kde študoval hru na flautu a následne pokračoval v Poľsku na Akademii Muzycznej v Krakove. Okrem pedagogickej činnosti aktívne účinkuje na komorných koncertoch skupiny Collegium Ad Libitum.

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Reklama

Doprava v regióne