štvrtok, 20 jún 2013 20:00

Zbrane ČSA, ktoré mali pomôcť obrane v roku 1938 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Zbrane ČSA, ktoré mali pomôcť obrane v roku 1938 Zbrane ČSA, ktoré mali pomôcť obrane v roku 1938

V ďalšom dieli seriálu s armyshopom MSM z Martina vám predstavíme zbrane ČSA, ktoré mali ubrániť Československo v roku 1938. Pušky, guľomety a iné zbrane pechoty ČSA patrili k tým najlepším v Európe a vyvážali sa do mnohých krajín sveta. Po okupácii Československa v marci 1939 ich zaradila do výzbroje aj nemecká armáda, ktorej výrazne dopomohli k bleskovým víťazstvám na začiatku vojny. V nasledujúcom článku si ukážeme niektoré zbrane, ktorými bola ČSA odhodlaná brániť slobodu demokratického Československa do posledného dychu.

Armádu po mobilizácii ku dňu 29. septembra 1938 tvorilo presne 1 128 108 vojakov. Pechota bola vybavená vynikajúcimi zbraňami tvoriacimi svetovú špičkuHlavnou zbraňou bola puška vzor 24 kalibru 7,92 mm. Išlo o typickú účinnú i presnú päťrannú opakovačku. Jej slabinou však bola nízka rýchlosť streľby (860 m/s), ktorá bola nevýhodou hlavne v čase útoku a pouličných bojoch. Puška tvorila asi 90% z celkového počtu pušiek výzbroje ČSA a v širokej miere sa používala na celom svete, napríklad v Japonsku, Rumunsku, Iránu, Guatemale, Číne, Litve... V Iráne bola známa pod menom "Berno" (podľa mesta Brna) a získala si tam výbornú povesť. Od roku 1939 boli pušky vz. 24 vyrábané pre Wehrmacht aj slovenskú armádu.

Kľúčovou zbraňou pechoty bol ľahký guľomet vzor 26 (vyššie), kaliber 7,92 mm. Vyrábal sa v Zbrojovke Brno a mal perfektné parametre: úsťová rýchlosť 750 m/s, kadencia 550 rán za minútu a dostrel cez 3000 metrov. Plochý, zhora nasadzovaný zásobník mal kapacitu 20 nábojov. Vo výzbroji ČSA bolo okolo 34 000 kusov.

Pechota používala aj mierne zastarané vodou chladené ťažké guľomety vzor 24 (foto nižšie) - kaliber 7,92mm, úsťová rýchlosť 835 m/s, dostrel 3500m, kadencia 520 rán za minútu. Náboje boli uchytené v tkaných pásoch, ktoré sa často trhali vďaka nedokonalému uzamykaniu záveru. Častou poruchou bolo aj pretrhnutie nábojnice.

Tieto guľomety z prvej svetovej vojny boli postupne nahradzované novými vzduchom chladenými guľometmi vzor 35 (určený pre výzbroj ľahkých tankov a opevnenia) a 37. Kaliber bol 7,92 mm. Konštrukcia zbrane bola vyriešená tak, aby vydržala nepretržitú päťminútovú paľbu, to zodpovedá 2 500 vystreleným ranám, potom sa musela vymeniť hlaveň. Dodávaná bola s poľnou trojnožkou.

Vo výbave jednotiek ČSA boli od roku 1938 aj dva typy granátov. Prvým bol granát vz. 34 (váha 350 g), ktorý navrhli Škodové závody v Plzni a po skúškach na jar 1935 začala jeho veľkosériová výroba. Granát vz. 34 mal valcovitý tvar, jeho telo bolo tvorené 2 mm silným výliskom z oceľového plechu a naplnený bol tritolom, hlavný uzáver tvoril zápalný mechanizmus a poistka. Explózia nastala po odvinutí pásky a iniciovaní zápalného mechanizmu. Na účely výcviku existovala aj jeho cvičná verzia s asfaltom alebo liatinou vo vnútri. Celkovo bolo do jesene 1938 vyrobených viac ako 1 500 000 kusov týchto granátov, z ktorých asi 1 200 000 bolo k ihneď dispozícii v septembri 1938. Jeho ničivé účinky boli v okruhu 25 metrov.

Pri výstavbe pohraničného opevnenia boli hluché miesta pri stenách bunkrov chránené vypúšťaním ručných granátov cez špeciálne sklzy. Granát vz. 34 použiteľný bol, ale jeho konštrukcia nezabezpečovala bezpečnú iniciáciu pri páde sklzom. Naliehavo bola preto potrebná verzia granátu s iným mechanizmom časovania. Na túto úlohu sa podujala chemicko-pyrotechnická továreň Ing. Jaroslava Velinského z Jablůnka u Vsetína, ktorá začiatkom roku 1938 predložila vojenskej správe prvé vzorky. Skúšky boli úspešné, granát spoľahlivo vybuchoval vo vode i v sklzoch pevností. Po skúšobnom odpálení granátu, zaveseného do kocky o hrane 2 metre, vytvoril výbuch cez dvetisíc črepín, z nich bolo 92% malých a 8% veľkých. Následne bolo objednaných 900 000 kusov, z nich bola približne štvrtina (217 385 kusov) určená pre opevnenia. V skutočnosti sa však do mobilizácie nepodarilo žiadne dodávky realizovať a po Mníchovskej dohode bola výroba úplne zrušená.

Udalosti roku 1938

httpv://youtu.be/axVOpolMfdQ

Produktová galéria - MSM Martin


Rôzne znefunkčnené zbrane, muníciu či airsoft tovar je možné objednať v spoločnosti MSM Martin, ktorá prevádzkuje armyshop aj elektronický obchod. Zákazníci nájdu v obchode aj airsoftové zbrane či vzduchovky. MSM Martin prevádzkuje veľkosklad na Kollárovej ulici v Martine a kamenné predajne v Ružomberku a Nitre.

 

Web: MSM Martin

Eshop: Obchod s armádnym tovarom

Autor: Matej Bórik, MSM © Autorské práva sú vyhradené

{fcomment lang=sk_SK}

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn