Vytlačiť túto stránku
utorok, 11 jún 2013 14:00

V Múzeu slovenskej dediny sa zišli majstri ľudových remesiel

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
V Múzeu slovenskej dediny sa zišli majstri ľudových remesiel V Múzeu slovenskej dediny sa zišli majstri ľudových remesiel

Slnečný 9. jún prilákal do Múzea slovenskej dediny mnoho návštevníkov. Na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster sa predstavilo viacero remeselníkov, ktorí svojou prácou dokázali, že tradičné techniky majú stále čo ponúknuť. K dobrej nálade prispeli aj turčianske folklórne hudby Čertovka, Strunkáči a Podhradská muzika.

Program spoluorganizovalo Turčianske kultúrne stredisko ako úvod do Turčianskych slávností folklóru a žiaci stredných škôl, ktorí sa v Múzeu slovenskej dediny podujali v úlohe „tovarišov“ zoznámiť návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. Ukážky svojich prác tu predstavili žiaci zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice a Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste.

Malí návštevníci skanzenu si mohli zatancovať v Škole ľudového tanca spolu s detským folklórnym súborom Turiec. Na podujatí sme videli aj plstenie ovčej vlny, umelecké kováčstvo, pletenie košíkov či brúsenie nožov, ktoré nebolo také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdalo - všetky remeslá sa dali totiž priamo vyskúšať.

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky