štvrtok, 13 jún 2013 18:26

Deti využili priestor starej fontány na výsadbu byliniek Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Deti využili priestor starej fontány na výsadbu byliniek Deti využili priestor starej fontány na výsadbu byliniek

Vo štvrtok 13. júna sa stretli žiaci 3. ročníka Evanjelickej spojenej školy s pracovníkmi spoločnosti Brantner Fatra a vysadili do kruhového priestoru fontány na námesti S. H. Vajanského rôzne bylinky. Hoci je pre námestie spracovaný projekt na jeho rekonštrukciu, pre vysoké náklady sa s jej realizáciou v najbližšom čase neuvažuje. Pridrahá by bola iba samotná rekonštrukcia fontány. Nápad ako skrášliť nepoužívanú fontánu priniesol projekt Staráme sa o bylinky.

V priestore fontány sú vysadené viaceré známe bylinky, rastie tu Tymián lekársky, Levanduľa úzkolistá, Šalvia lekárska, Mäta prieporná, Medovka lekárska, Pamajorán obyčajný (oregano), Yzop lekársky, Echinacea purpurová a Santolina striebristá. V júni je naplánovaná aj slávnostná prezentácia záhonov na bývalej fontáne a beseda na Evanjelickej škole o pestovaní, zbere, spracovaní a využití bylín z domácich a prírodných zdrojov.

"Myslím si, že táto aktivita rozšíri deťom obzor i zručnosť. Aj keď sa blížia prázdniny, určite budeme počas leta na bylinky dohliadať a upravovať ich. Radi by sme ich v septembri využili na tvobru herbárov a rôznych balíčkov, ktoré potom poskytneme iným základným školám v Martine," povedala Lenka Gajdošová učiteľka z Evanjelickej spojenej školy v Martine.

 

Peniaze mesto získalo z projektu
Cieľom tohto projektu je podporiť environmentálnu výchovu detí na Evanjelickej spojenej škole v Martine a pomáhať vytvárať ich pozitívny vzťah k prírode a estetike svojho najbližšieho okolia. Nadačný fond Tesco pre zdravšie mestá prerozdelil finančné prostriedky medzi 41 rôznych projektov, medzi ktorými sa nachádza aj projekt mesta Martin Staráme sa o bylinky. Výška udeleného grantu je 2 tisíc eur.

 

Autor: Mesto Martin, foto: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn