pondelok, 24 jún 2013 00:00

Dni mesta Martin 2013 priniesli bohatý program Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
Dni mesta Martin 2013 zaujali bohatým programom Dni mesta Martin 2013 zaujali bohatým programom

Počas dvoch dní bolo pre návštevníkov mesta pripravených množstvo podujatí. Divadelné námestie a bývalé vojenské sklady SIM v Priekope sa zaplnili stovkami ľudí a zábava pokračovala až do neskorej noci.

Dni mesta Martin 2013 odštartovali v piatok 21. júna na Divadelnom námestí jarmokom a pokračovali viacerými tanečnými aj speváckymi vystúpeniami. V Pasáži sa konala vernisáž výstavy Fotopasáž, kde sú umiestnené diela, ktoré vznikli počas tohtoročného Fotomaratónu z rúk amatérskych fotografov, nájdeme tu aj iné zaujímavé fotografie z Turca. Výstava pokračuje až do 28. júna v priestoroch Pasáže v Martine (prízemie aj poschodie - balkón).

Na námestí SNP pristavili hasiči viacero vozidiel, s ktorými popoludní predviedli spanilú jazdu mestom a pokračovali do priestorov SIM (Priekopa). O večernú zábavu na námestí sa starali kapely S.H.O.P. & Peter Bažík, U2 Revival SK, Komajota a Peter Cmorík Band.

Po desiatej hodine večer pokračovalo podujatie zaujímavou ohňovou šou, po ktorej vystúpil DJ Drozďo a roztancoval celé námestie viacerými hitmi a remixami.

Skupina Black Evils (foto vyššie) sa už niekoľko rokov profesionálne venuje Ohňovej Show, Uv Show, Fakir Show, Spoločenským Tancom a Brušným Tancom na Slovensku aj v zahraničí. Ponúka kvalitné vystúpenia vyššie uvedených žánrov pre akúkoľvek udalosť od plesov cez techno párty až po prezentácie firiem a produktov. (http://www.blackevils.sk/)

V sobotu sa program presunul do bývalých vojenských skladov v Priekope, kde sa o desiatej doobeda začalo najpopulárnejšie letné podujatie v Turci - Hasičské dni, ktoré sme donedávna poznali ako Hasičskú nedeľu. Akcia pritiahla mnoho návštevníkov nielen z Turca. Pripravený bol program, na ktorom sa zúčastnili a svoju prácu predviedli aj policajti, vojaci i záchranári. Počas dňa sa v rámci sprievodného programu striedali aj rôzne súťaže, hry a rodinné zápolenia. Špeciálnym programom bolo slávnostné otvorenie dvoch nových expozícií múzea Ťažká a špeciálna technika a Malé stroje a príslušenstvo.

Hasiči tu pokrstili aj zreštaurované vozidlo PRAGA RN a na pódiu boli vyhlásené výsledky súťaže MY Turčianske noviny o titul - Skvelá partia hasičov (tretie miesto DHZ Blatnica, druhé miesto DHZ Kláštor pod Znievom a prvé miesto DHZ Slovany).

Deti i dospelých zaujala farma so zvieratkami, výstava holubov, výstava rytierskych trofejí alebo zbrane a príslušenstvo ČSA, ktoré ukázal klub vojenskej histórie. Večerný program obohatili približne od siedmej hodiny hudobné vystúpenia skupín HomoSapiens a Chiki-liki-tu-a. Najväčším ťahákom bol však obľúbený i nenávidený Rytmus, ktorý však začal o niečo skôr ako bolo uvedené v plánovanom harmonograme. Po Rytmusovi sa predstavil perfektný Ján Haliena s videodiskotékou pokračujúcou do neskorých nočných hodín.

Dni mesta zakončil v nedeľu organový koncert so svätou omšou v Rímskokatolíckom kostole sv. Martina. Areál SIM sa ukázal aj vďaka sobotným Hasičským dňom a nasledujúcej šnúre koncertov ako vhodné miesto na konanie podobných podujatí.

Útvar hlavného architekta mesta Martin vyhlásil 4. februára verejnú anonymnú jednokolovú ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov, ktoré by riešili areál bývalých vojenských skladov SIM v Martine. Tie mesto získalo od Armády SR, ktoré ako nepotrebný majetok armády prešiel do vlastníctva mesta za symbolickú sumu. Sklady sa dodnes využívajú len ako priestor pre Mestský hasičský zbor Priekopa, organizáciu športových a kultúrnych aktivít, no vďaka veľkej 14-hektárovej rozlohe majú potenciál plniť v meste funkciu, aká tu doposiaľ neexistuje. Mesto uvažuje o možnosti situovať tu mestský park kultúry a oddychu, výstavisko a priestor pre hlukovo náročnejšie podujatia, čím získa táto plocha nadregionálny význam.

 

Fotografie vo vyššom rozlíšení nájdete na Facebook-u

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn