Reklama
piatok, 23 november 2012 00:00

Rekonštrukcia stanice Vrútky je dokončená. Problémom sú bezdomovci.

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Rekonštrukcia stanice Vrútky je dokončená. Problémom sú bezdomovci. Rekonštrukcia stanice Vrútky je dokončená. Problémom sú bezdomovci.

Modernizácia stanice začala už v roku 2001. Postupne bolo vykonaných viacero etáp, poslednými boli prestavba prístrešku a rekonštrukcia prvého nástupišťa. Na túto činnosť sa vynaložilo okolo 1 099 000 €.

Rekonštrukcia stanice Vrútky je dokončená. Problémom sú bezdomovci.


Obnova celej stanice sa plánuje v časovom horizonte desiatich rokov.  Trať cez Vrútky je súčasťou koridoru, ktorý sa rekonštruuje plošne. Zatiaľ nie je zrejmé kadiaľ pôjdu v budúcnosti koľaje a kde budú nástupištia, preto by v súčasnosti rozsiahla rekonštrukcia stanice nemala význam z finančných dôvodov. V súčasnosti môžu vlaky prechádzať medzi stanicami Vrútky a Kraľovany rýchlosťou 100 až 120 km/h, cez stanicu Vrútky len 60 km/h. Po modernizácii trate to bude mimo stanice až do 160 km/h. Pokiaľ sa má na trati dosiahnuť vyššia rýchlosť je potrebná modernizácia železničnej infraštruktúry, tj. železničného zvršku, železničného spodku, zabezpečovacieho zariadenia, trolejového vedenia, prestavba mostov a priepustov a ostatných stavieb a zariadení a aj zväčšenie polomerov oblúkov. Kríženie s cestnými komunikáciami sa navrhuje zásadne mimoúrovňovo.

Fotogaléria zachytávajúca stav výstavby a hotové dielo.

Bezbariérový prístup je čiastočne zrealizovaný , jeho dokončenie sa plánuje.


V súčasnosti je vo Vrútkach zrekonštruovaná prvá a druhá koľaj (prvé nástupište). Pri obnove sa počítalo aj s bezbariérovým prístupom a označením pre nevidiacich. Problematický ostal len podchod, pri prechode vozíčkarov je vždy potrebná druhá osoba, sami sa na druhú stranu nedostanú. Zamestnanci železníc sú však ľudom nápomocní. Každý rýchlik má zaradený vozeň so zdvíhacou plošinou. Na západnom Slovensku sú na niektorých staniciach už výťahy, tam majú ale problém s vandalizmom a stáva sa, že niektoré z nich nie sú funkčné. Vo Vrútkach sa s výťahom v budúcnosti určite počíta.


Bezdomovci - typický problém Vrútockej stanice.


Vo Vrútkach sa tento problém už niekoľko rokov stupňuje. Kedysi tu bolo zopár bezdomovcov, v súčasnosti sú ich desiatky. Prespávajú vo vagónoch alebo na stanici. Polícia sa na mieste objavuje, nemôže tam byť ale stále. Napríklad rajón domácej železničnej polície je od Vrútok až po Oravu, respektíve Turčianske Teplice. Službu tu zabezpečuje len pár policajtov. Najkritickejšie stanice sú Vrútky a Dolný Kubín. Teraz v zime sa tento problém bude zhoršovať. Problematické to je najmä s ľuďmi závislými na alkohole, tých do útulku nezoberú. Stanica vo Vrútkach už tento problém riešila rôzne. Nechali vyrobiť špeciálne sedačky s opierkami aby sa na nich nedalo ležať, to ale nikoho neodradilo. Odmontovali zvnútra lavičky, zmenili otváracie hodiny (v noci zamykajú). No problém stále pretrváva a riešiť by ho malo predovšetkým mesto.

Nástupište vo Vrútkach

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn