nedeľa, 25 november 2012 20:15

Dni aktivizmu proti násiliu na ženách začali v Tulipe. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Spoločne sme pred Tulipom vypískali násilie páchané na ženách. Spoločne sme pred Tulipom vypískali násilie páchané na ženách.

V nedeľu 25.11. bola odštartovaná celoslovenská kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. V obchodnom centre Tulip sa mohli návštevníci zoznámiť s touto problematikou a prečítať si aj skutočné príbehy týraných žien. Podujatie pripravila organizácia FENESTRA, skupina žien, ktoré sa snažia prispievať k pozitívnym zmenám v životoch žien, ktoré zažívajú násilie v párových vzťahoch, a ich detí.

Hovorím NIE násiliu páchanému na ženách.Cieľom kampane, prebiehajúcej po celom Slovensku, je posilniť dodržiavanie ľudských práv žien, zvýšiť ich bezpečie a poskytnúť im podporu v prípade násilia. Akcia má angažovať verejnosť a oboznámiť ľudí so stále vysokou mierou násilia a týrania žien. 25. november je Medzinárodný deň boja za odstránenie násilia páchaného na ženách. Verejnosť si mohla v OC Tulip prečítať skutočné životné príbehy žien, ktoré si prešli niektorou z foriem násilia, psychickým či fyzickým týraním. Putovná výstava bola obohatená o množstvo propagačných materiálov a zakončila sa o šiestej hodine symbolickým vypískaním násilia. Hlavným problémom súčasnej spoločnosti je, že tolerancia akejkoľvek formy násilia páchaného na ženách a ich deťoch prispieva k tomu, že pre 570 tisíc žien a viac ako 399 tisíc detí na Slovensku je domov miestom, v ktorom sa denne obávajú o svoje zdravie a život. Keď sa ženy rozhodnú vyhľadať pomoc a rozprávajú o svojej skúsenosti s násilím, často sa stretávajú so zľahčovaním, spochybňovaním a obviňovaním. Na výstave boli príbehy na siluetách žien. Siluety, ktoré ležali, už svoj príbeh žiaľ vyrozprávať nemôžu.

Netolerujte násilie, pomôžte ak o tom viete alebo ste svedkom.

httpv://www.youtube.com/watch?v=zZXFR0ZWjuM

Dni aktivizmu prebiehajú až do 10. decembra, zapojiť sa môže každý. Viac informácii na stránke Fenestra.

Hovorím NIE násiliu páchanému na ženách.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn