streda, 24 júl 2013 14:41

Mesto začalo rekonštruovať pešiu zónu, celkové náklady sú 234.900 eur Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Mesto začalo rekonštruovať pešiu zónu, celkové náklady sú 234.900 eur Mesto začalo rekonštruovať pešiu zónu, celkové náklady sú 234.900 eur

Martin 24. júla (TASR) – Mesto Martin začalo v týchto dňoch s rekonštrukciou pešej zóny, ktorú chce ukončiť najneskôr v októbri budúceho roka, pričom celkové náklady sú 234.900 eur. TASR o tom informoval hovorca mesta Martin Jozef Petráš.

Katastrofálny stav pešej zóny sa podľa primátora Martina Andreja Hrnčiara prejavoval v najväčšej miere po zimnom období. „Museli sme pristúpiť k radikálnemu riešeniu, kedy používame nielen novú hrúbku dlažby, ale aj novú technológiu, ktorá by mala v budúcnosti zabrániť poškodeniu pešej zóny. Práce vykonávame v letnom období, aby ich kvalita bola čo najvyššia a nemuseli sme čeliť nepríjemným otázkam občanov, prečo bola pešia zóna v takom katastrofálnom stave. Postup je naplánovaný na etapy, aby sme brali maximálny ohľad na prevádzkovateľov letných terás,“ uviedol na margo začiatku rekonštrukcie Hrnčiar.

Na rekonštrukciu pojazdnej časti II. etapy pešej zóny bolo podľa hovorcu mesta Martin v rozpočte na rok 2013 vyčlenených 200.000 eur, preto väčšinu prác vykonajú ešte v tomto roku. „Rekonštrukčné práce sa uskutočnia minimálne v štyroch etapách, pričom rekonštrukcia úsekov s letnými terasami bude mimo sezóny, aby ich prevádzka bola ovplyvnená len v minimálne nevyhnutnom rozsahu. V takzvanom pojazdnom pruhu po obvode II. etapy pešej zóny dôjde k výmene existujúcich dlažieb hrubých 3 cm za betónovú dlažbu hrubú 8 cm. Bude pospájaná systémom Einstein, zaručujúcim rozloženie záťaže aj na okolité dlaždice, čím sa výrazne zníži pravdepodobnosť ich poškodenia ako dôsledku nadmerného zaťaženia. Výber použitého materiálu a vzhľadu nových dlaždíc sme urobili v spolupráci s Útvarom hlavného architekta mesta Martin,“ dodal Petráš.

Novú dlažbu sme vyberali tak, aby jej technické aj estetické parametre zodpovedali pôvodnému návrhu autora. V konečnom dôsledku ide o autorské dielo a ak sme do neho chceli zakomponovať takéto zmeny, potrebovali sme autorov súhlas,” povedal riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Róbert Dúbravec.

Po ukončení rekonštrukcie plánuje mesto upraviť režim dopravy na pešej zóne zjednosmernením premávky po zrekonštruovanom pojazdovom páse. „Tým sa nielen minimalizuje šanca, že by vozidlá potrebovali vybočiť zo spevnenej časti, ale zvýši sa bezpečnosť sprehľadnením premávky z pohľadu chodcov. Súčasťou prác bude i oprava existujúcej dlažby na pochôdzej časti a vyplnenie dilatačných špár medzi pojazdnou a pochôdznou časťou pružnou hmotou, ktorá odoláva bežným vplyvom prostredia a zimným posypovým soliam,“ uzatvoril Petráš.
 

Autor: TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn