streda, 24 júl 2013 20:41

V Tomčanoch súťažili leteckí modelári Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
V Tomčanoch súťažili leteckí modelári V Tomčanoch súťažili leteckí modelári

21. júla 2013 sa konal v Tomčanoch seriál Majstrovstiev Slovenska leteckých modelárov. Súťažilo sa v kategórii F5J/ F5J400-Alti a predstavili sa tu tie najkvalitnejšie modely, aké sú aktuálne na Slovensku dostupné.

Samotný pretek prebiehal celý deň, kedy mali pretekári k dispozícii šesť kôl po desať minút, počas ktorých museli udržať model vo vzduchu. Na konci časového limitu získal najviac bodov ten, kto naviedol model čo najpresnejšie na vyznačené polia. Podujatia sa zúčastnili modelári zo Slovenska, Čiech aj Belgicka.

Model lietadla sa riadi diaľkovým ovládaním, ktoré kompletne ovláda rýchlosť, výškové a smerové kormidlo, krídelká aj klapky. Samotný model dokáže lietať až okolo tisíc metrov od súťažiaceho ale kvôli bezpečnosti sa využívajú menšie vzdialenosti. Lietadlo váži len niečo vyše jedného kilogramu, v prípade veterného počasia sa používajú modely s vyššou váhou, aby mohli prenikať proti vetru, ktorý významne ovplyvňuje ich vodorovnú rýchlosť. Samotný prijímač a motor poháňa lítiová batéria, ktorá môže mať rôznu kapacitu aj váhu. Batéria spotrebuje počas jedného letu približne tretinu svojej energie.

Kalendár súťaží zostavuje Zväz modelárov Slovenska a dohľad vykonáva Medzinárodná letecká federácia, ktorá podujatia vo viacerých krajinách Európy synchronizuje tak, aby sa ich mohlo zúčastniť čo najviac pretekárov. Sobotné preteky sa konali na území Aeroklubu Martin, ktorý tieto súťaže podporuje a vychádza organizátorom v ústrety.

Víťazi pretekov, foto Juro Bačiak

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn