štvrtok, 01 august 2013 16:55

Slovenská pošta vydá k výročiu Matice slovenskej známku s ružou Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Slovenská pošta vydá k výročiu Matice slovenskej známku s ružou Slovenská pošta vydá k výročiu Matice slovenskej známku s ružou

Bratislava 1. augusta (TASR) - Slovenská pošta vydá v piatok 2. augusta špeciálnu poštovú známku pri príležitosti 150. výročia založenia Matice slovenskej. Motívom známky bude tradičný ľudový ornament výšivky vo forme ruže, ktorá prechádza do znaku Matice slovenskej, pozostávajúceho z dvojkríža na trojvrší. Známka bude mať hodnotu 0,80 eura.

"Poštovú známku vytlačili technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom na upravených tlačových listoch s ôsmimi známkami," uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová. Súčasne s poštovou známkou vyjde aj obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom mesta Martin.

"Na FDC je vyobrazený jeden z variantov znaku Matice slovenskej v podobe dvojkríža s iniciálami Matice slovenskej na vertikálnom brvne, ktorý vyrastá z kopca, zloženého z kníh v podobe monštrancie," opísala Pondelová. FDC vytlačili technikou oceľorytiny a motívom FDC pečiatky je heraldické stvárnenie lipy, dvojkríža a knihy ako symbolov Matice slovenskej. Autorom výtvarného návrhu známky, ako aj motívu FDC a FDC pečiatky je akademický maliar Igor Benca. Autorom oceľorytiny poštovej známky a FDC je akademický maliar Rudolf Cigánik.
 

Autor: TASR, foto Slovenská Pošta © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn