sobota, 03 august 2013 00:00

Sídelnú budovu Matice slovenskej obklopuje Park sv. Cyrila a Metoda Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Sídelnú budovu Matice slovenskej obklopuje Park sv. Cyrila a Metoda Sídelnú budovu Matice slovenskej obklopuje Park sv. Cyrila a Metoda

Martin 2. augusta (TASR) – Druhý podvečer štvordňových Národných matičných dní patril slávnostnému odhaleniu dreveného súsošia sv. Cyrila a Metoda a búst Jána Francisciho, Štefana Moyzesa a Karola Kuzmányho v areáli sídelnej budovy Matice slovenskej na Mudroňovej ulici v Martine.

"Už dávnejšie sme prišli s iniciatívou, že osobitne Bratislava by mala mať osadené súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda v užšom centre, aby priam bilo do očí každému, že tento národ má poriadne hlboké korene, ale nepodarilo sa to. Bratislava je skrátka taká, aká je," skonštatoval pre TASR predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

Zároveň pripomenul aj nesporný význam odhalenia búst troch významných mužov, ktorí stáli pred 150 rokmi pri vzniku Matice slovenskej. "Janko Francisci predsedal dočasnému prípravnému výboru, Štefan Moyzes bol prvým predsedom a Karol Kuzmány prvým podpredsedom," spresnil s tým, že historický areál odteraz ponesie názov Park sv. Cyrila a Metoda.

"Nech to berie každý, ako chce. Jednoducho, je to riadna frčka Bratislave do nosa, že v Martine takéto niečo dokážeme. A verím, že tomuto mestu prinavrátime už v najbližších rokoch to, čo má dané zo zákona, ale čo zatiaľ tak veľmi necítiť, aby bolo skutočným národným kultúrnym centrom Slovákov," dodal predseda Matice slovenskej. 

 

Autor TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn