utorok, 06 august 2013 00:00

Združenie Matka a dieťa Turca pomáha vytvárať útulné a bezpečné prostredie na pracoviskách UNM Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Združenie Matka a dieťa Turca pomáha vytvárať útulné a bezpečné prostredie na pracoviskách UNM Združenie Matka a dieťa Turca pomáha vytvárať útulné a bezpečné prostredie na pracoviskách UNM

V priestoroch detského oddelenia Psychiatrickej kliniky UNM v Martine prebehla výmena starých drevených okien za plastové. Prostriedky na rekonštrukciu zabezpečilo Občianske združenie Matka a dieťa Turca, ktoré zorganizovalo v Slovenskom komornom divadle na tento účel benefičný koncert Sisi Sklovskej a Richarda Rikkona.

Združenie Matka a dieťa Turca vzniklo v Martine v roku 2006. Jeho cieľom je pomôcť zriadiť dôstojné priestory v Univerzitnej nemocnici v Martine, slúžiace na poskytovanie zdravotnej starostlivosti o ženy, matky a deti. Združenie podporuje humanizáciu zdravotnej starostlivosti, výskum, vzdelávanie a výchovu odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti o ženy, matky a deti v rámci viacerých projektov. Na základe dlhodobých dobrých ohlasov plánuje združenie zorganizovať opäť ďalší benefičný koncert.

 

Výmena okien na detskom oddelení Psychiatrickej kliniky UNM

"Staré drevené okná v zime prefukovali a boli pre deti nebezpečné. Časť prostriedkov sme získali z benefičného koncertu a časť tvorili 2% z daní, ktoré sme obdržali na účet združenia. Aktuálne sú na oddelení prázdniny, preto sme mohli zabezpečiť kompletnú výmenu okien. Rekonštrukcia zahŕňa všetky okná v priestoroch, ktoré sa priamo týkajú starostlivosti o deti. Okrem nášho združenia tu pomáhajú výrazne aj pracovníci ZŠ s MŠ pri zdravotníckom zariadení, ktorí s deťmi kreslia a robia tu aj menšie výstavky," uviedla Ing. Petra Piršelová, predsedkyňa a štatutárna zástupkyňa združenia. Na oddelení bude v budúcnosti prebiehať aj rekonštrukcia sociálnych zariadení, kuchynky a počíta sa tiež s novým dispozičným riešením izieb pre chlapcov a dievčatá.

 

Koncom júna bolo odovzdané aj zrekonštruované pracovisko detskej intenzívnej starostlivosti

Fotografia zhotovená počas rekonštrukcie

Oddelenie detskej "jisky" získalo vďaka eurofondom centrálny pult a nové špičkové zariadenia, ktoré ho posunuli medzi najlepšie vybavené pracoviská na Slovensku. Pribudlo tu osem lôžok a tri nadštandardné apartmány pre pobyt detí s rodičmi. Združenie Matka a dieťa Turca pomohlo pri rekonštrukcii dodaním nábytku a plánuje tu ešte zútulniť izbu pre rodičov, ktorá do projektu z fondov EÚ nespadala.

Fotografia po rekonštrukcii

Autor: Matej Bórik, foto JLF UK, OZ Matka a dieťa Turca © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Výber redakcie