Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 04 august 2013 21:38

BLATNICA: Požiar v nedostupnom lesnom teréne hasiči 04. augusta popoludní uhasili Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
BLATNICA: Požiar v nedostupnom lesnom teréne hasiči 04. augusta popoludní uhasili - ilustračná fotografia BLATNICA: Požiar v nedostupnom lesnom teréne hasiči 04. augusta popoludní uhasili - ilustračná fotografia

Blatnica 4. augusta (TASR) – Lesný požiar v katastri obce Blatnica v Martinskom okrese 04. augusta krátko pred 17.00 hodinou po dvoch dňoch hasiči uhasili. TASR informovala Slavomíra Korduliaková z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

V nedostupnom skalnatom teréne zasahovalo 18 profesionálnych hasičov z Bratislavy, Pezinka, Martina, zo Záchrannej brigády v Žiline a dobrovoľní hasiči z Blatnice a Ďanovej. Požiar od rána hasili aj pomocou dvoch vrtuľníkov ministerstva obrany a ministerstva vnútra. Na mieste požiaru boli do noci lesní pracovníci, ktorí monitorovali terén.

Reportáž TA3

Včasné spozorovanie a ohlásenie lesného požiaru a nasadenie množstva hasičov počas celého uplynulého víkendu minimalizovalo spôsobené škody. Ochranári si ešte netrúfajú odhadnúť ich rozsah na približne hektárovej ploche územia s najvyšším stupňom ochrany. "Najdôležitejšie je, že sa ho podarilo včas uhasiť a nedosiahol príliš veľké rozmery. Samozrejme, každý lesný požiar je hlbokým zásahom do rastlinstva i živočíšstva postihnutého biotopu," uviedol pre TASR zástupca riaditeľa Správy Národného parku Veľká Fatra Ivan Milan. Zároveň zdôraznil, že napriek tomu treba aj požiare vnímať ako normálny prírodný jav. "Kde niečo zahynie, tam sa neskôr aj niečo zrodí. Človek veľakrát v prílišnej snahe pomôcť prírode spôsobil viac škody ako osohu. Ak sa čo i len trochu dá, treba obnovu nechať na prirodzený vývoj. Príroda vie najlepšie, čo má kde narásť a žiť," skonštatoval Milan. "Hasenie sťažoval nedostupný horský terén a strašné sucho. Plamene sa šírili koreňovou sústavou, preto treba vysloviť úprimnú vďaku všetkým zúčastneným hasičom, že sa ich podarilo zastaviť. V tomto počasí je akákoľvek manipulácia s otvoreným ohňom trestuhodným hazardom," upozornila starostka Blatnice Ivica Súkeníková.

 

Požiar lesného porastu spozorovali v piatok 02. augusta počas monitorovacieho letu

Vzhľadom na neprístupný terén musel dopraviť hasičov na miesto požiaru vrtuľník. Požiar zachvátil plochu približne pol hektára a podľa informácií hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvie Jančovičovej sa šíril predovšetkým koreňovým systémom.

 

Autor: TASR, Matej Bórik, foto HaZZ © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky