Vytlačiť túto stránku
pondelok, 05 august 2013 00:00

V Martine začal medzinárodný organový festival

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
V Martine začal medzinárodný organový festival V Martine začal medzinárodný organový festival

Musica D´Organo, podujatie organizované v rámci Kultúrneho leta mesta Martin 2013, začalo koncertom interpretov Stanislava Šurina - organ a Júlie Burášovej - flauta. Umelci predstavili skladby ôsmich renomovaných autorov, spomeňme napríklad mená ako Antonio Vivaldi, Francis Poulenc, Petr Eben, Domenico Zipoli či Gabriel Fauré. Festival bude pokračovať v auguste dvoma vystúpeniami a to 17. augusta o 19:00 (Bogdan Narloch - Poľsko) a 24. augusta o 19:00 (David Di Fiore - USA), obe v Rímskokatolíckom kostole sv. Martina.

Stanislav Šurin študoval hru na organe na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo Viedni, na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummera v Grazi. Ako organista účinkoval na mnohých mediálnych prenosoch bohoslužieb (inauguráciách slovenských prezidentov, návšteve pápeža Jána Pavla II. atď). Sólisticky účinkoval v roku 2000 aj pri premiérovom uvedení Janáčkovej Glagolskej omše na Tchajwane s National Symphony Orchestra Taiwan. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku a v Kanade.

Je zakladateľom a organizátorom organových festivalov v Trnave, Piešťanoch, Skalici a Bratislavskej katedrále. V rokoch 1999 - 2002 bol šéfredaktorom Adoramus Te - časopisu pre duchovnú hudbu. Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických organov a pri stavbe nových organov (napr. Slovenská filharmónia, Katedrála sv. Martina v Bratislave). V poslednej dobe sa venuje aj kompozícii. Je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty. Zhudobnil aj viaceré básne francúzskych a slovenských básnikov, najmä M. Válka.

Júlia Burášová ukončila štúdium v roku 2000 na Konzervatóriu v Košiciach, hlavný odbor hra na flaute v triede Aleny Trnovej a súbežne odbor hra na klavír v triede Violy Samborskej. Je niekoľkonásobnou laureátkou súťaží slovenských konzervatórií. V roku 2004 získala 2. miesto na medzinárodnej súťaži v Londýne. Vysokoškolské štúdium ukončila s cenou rektora v júni 2006 na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede prof. Arnošta Bourka. V poslednom ročníku absolvovala ročnú študijnú stáž na „Hochschule fϋr darstelende und kunst Frankfurt am Main“ v Nemecku v triede prof. Vladislava Brunnera.

Spolupracovala s viacerými poprednými orchestrami, ako je Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester v Žiline, Capella Istropolitana v Bratislave a Rozhlasový symfonický orchester vo Frankfurte nad Mohanom. V roku 2007 úspešne absolvovala zahraničnú doktorandskú stáž na francúzskom inštitúte „Centre de Musique Baroque“ v Paríži. V júni 2009 ukončila doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede doc. A. Stepanova, Csc. Od roku 2003 pôsobila ako hráč na 1. flautu v Štátnej opere v Banskej Bystrici. V súčasnosti je zamestnaná v Štátnej filharmónii Košice ako hráč na 1. flautu a pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu v Košiciach. Zároveň hosťuje v Štátnom divadle v Košiciach, v Štátnej opere v Banskej Bystrici a v Štátnom komornom orchestri Žilina. Pôsobí v komornom telese „Trevoce Trio“.

 

Autor: Matej Bórik, Centrum kultúry MARTIN © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky