Vytlačiť túto stránku
pondelok, 05 august 2013 22:01

Na Ukrajine chcú zaviesť martinský projekt Transparentné mesto

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Na Ukrajine chcú zaviesť martinský projekt Transparentné mesto Na Ukrajine chcú zaviesť martinský projekt Transparentné mesto

Projekt Transparentné mesto ďalej šíri dobré meno Slovenska. Tentokrát inšpiroval Ukrajincov a chcú z neho čerpať pre svoj projekt Ukrainian Transparent City: E-Governing Pilot Model for Administration Services System Improvement, ktorý pilotne zavedie takmer polmiliónová metropola Vinnytsia a ďalšie tri mestá. Deväťčlenná ukrajinská delegácia preto strávila posledné tri júlové dni v meste Martin, kde získala konkrétne rady a odporúčania, ako zaviesť do praxe tento projekt pilotne aj na Ukrajine.

„Celé to začalo v roku 2011, kedy sme sa zúčastnili medzinárodnej konferencie v Odesse, kde zástupcovia neziskovej organizácie spoznali projekt Transparentné mesto a prišli na to, že by niečo podobné chceli realizovať na Ukrajine. V roku 2012 nás pozvali na ďalšiu konferenciu v meste Vinnytsia, ktoré je lídrom v oblasti elektronizácie samosprávy v rámci Ukrajiny. Tu sme sa už dohodli, že skúsime spoločne takýto projekt rozbehnúť. Nezisková organizácia v Ukrajine požiadala ako prístupová krajina do EÚ o financovanie projektu z eurofondov. Deje sa tak v rámci financovania podpory delenia skúseností členských krajín so štátmi, ktoré sa o vstup do únie snažia. Cieľom je vypracovať modelový projekt, ktorý bude v súlade s ukrajinskom legislatívou a budú ho prezentovať 100 najväčším ukrajinským mestám. Už dnes však majú dohodnuté, že v meste Vinnytsia ho pilotne zavedú a aj v ďalších troch mestách už prejavili záujem. Teší ma, že martinské Transparentné mesto aj naďalej šíri dobré meno Slovenska. A nie je to len o pozitívnom imidži. Máme to šťastie, že sme nielen inšpiráciou, ale aj spolustrojcom zmien, ktoré výrazne posunú a zlepšia fungovanie celej Ukrajiny,“ reagoval na ukrajinskú návštevu primátor mesta Andrej Hrnčiar krátko po tom ako oficiálne prijal skupinu expertov vo svojej kancelárii.

 

Spolupráca s mestom Vinnytsia a neziskovou organizáciou má pre mesto Martin veľký význam

Jeden z členov delegácie si vybavil mestskú kartu„Každá jedna konferencia, kde sa my môžeme deliť s našimi skúsenosťami, má pre nás veľký význam – jednak tým, že sa na náš projekt pozrú zvonku inými očami, čo nám pomáha sa zlepšovať a na druhej strane na konferenciách prezentujú svoje skúsenosti iné samosprávy, vlády z celého sveta a často aj my prídeme odtiaľ s inšpiráciami,“ naznačil rozvoj projektu primátor mesta Andrej Hrnčiar. Mesto Martin pomohlo ukrajinským partnerom s vypracovaním podkladov žiadosti o financovanie tohto projektu a momentálne im pomáha s vypracovaním už samotného manuálu projektu a modelového projektu pre Ukrajinu.

 

„So skúsenosťou mesta Martin sme sa zoznámili v roku 2011. Pochopili sme, že to nie je iba skúsenosť, ktorá bojuje proti korupcii, ale prispieva k rozvoju mesta. Pripravili sme s mestom Vinnytsia projekt, na ktorého realizáciu máme dva roky a bude realizovaný pre mesto Vinnytsia ako aj pre ďalšie tri veľké mestá na Ukrajine a celkovo sa s ním zoznámi viac ako sto miest na Ukrajine. Teraz začíname tým, že budeme pripravovať technické riešenia v súvislosti zo zákonodarstvom na Ukrajine a tiež vytvoríme publikáciu, ktorá bude obsahovať zoznam možných konfliktov záujmov, ktoré môžu vznikať. Keď sa mesto Martin neobávalo urobiť kroky v tom, aby bolo viac verejné a aby sa systém stal transparentnejší, je to pre nás vzor, ktorý by sme radi nasledovali. Teší nás, že Mestský úrad v Martine a jeho zamestnanci nám vyšiel v ústrety, pomáhali nám počas prípravy a aj teraz počas realizácie,“ komentoval spoluprácu Oleh Levchenko z neziskovej organizácie Podolian agency for regional development.

 

V Martine sa okrem projektu zaujímali aj o služby, ktoré mesto Martin poskytuje svojim občanom

Aj keď vo veľkosti je rozdiel medzi našimi mestami, vidíme tu niečo, čo by sme mohli skopírovať. Počuli sme o meste Martin nielen od Jozefa Petráša, ktorý nás sprevádza, ale aj od predstaviteľov iných organizácií ako Transparency International a to znamená, že túto skúsenosť by sme mohli realizovať u nás. Chceme uplatniť službu Mestská karta, ktorá je pre nás veľmi zaujímavá,“ konkretizoval Oleh Levchenko.

 

Martinský projekt Transparentné mesto si ukrajinskí partneri všimli prvýkrát v roku 2011 na medzinárodnej konferencii v Odesse a o rok na to sa uskutočnilo prvé plánované stretnutie vo Vinnytsii. Ukrajinská delegácia zložená zo zástupcov neziskovej organizácie Podolian agency for regional development, ktorá pripravuje projekt Ukrainian Transparent City: E-Governing Pilot Model for Administration Services System Improvement financovaný Európskou úniou a zamestnanci mesta Vinnytsia navštívili mesto Martin v poslednom júlovom týždni. Na Slovensku celkovo strávili štyri dni, okrem mesta Martin absolvovali odborné prednášky a získali neoceniteľné skúsenosti v Transparency International Slovensko v Bratislave.

Delegácia na návšteve na Národnom cintoríne v Martine

 

Ukrajinský projekt sa bude realizovať v rokoch 2013 a 2014

Odborným garantom je mesto Martin s projektom Transparentné mesto. Nezisková organizácia pripravuje model pre 100 najväčších ukrajinských miest. Ukrajinskí experti sa zoznámili aj so slovenskou históriou, ktorá má korene v meste Martin - Centre národnej kultúry Slovákov počas výkladu a prehliadky Memorandového námestia, prvej a druhej budovy Matice slovenskej, Národného domu, bývalej budovy Tatrabanky, Národného cintorína a iných miest kde sa písala história Slovenského národa. 

 

Autor: Mesto Martin © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky