Vytlačiť túto stránku
streda, 07 august 2013 14:52

45 tisíc ton opusteného odpadu, čas na zmenu? Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
45 tisíc ton opusteného odpadu, čas na zmenu? 45 tisíc ton opusteného odpadu, čas na zmenu?

Podľa štatistík organizácie Let’s do it!World  je na Slovensku 45 miliónov kilogramov opusteného odpadu tzv. čiernych skládok! To je alarmujúce číslo. Z roka na rok stále rastie. Našťastie veľká väčšina občanov cíti zodpovednosť voči sebe, ale aj druhým a nelegálne skládky nahlasuje. Čo sa však stane po tom? Aký je postup po nahlásení čiernej skládky?

Po zistení nelegálneho odpadu pokračujú ďalšie procesy. Ich následnosť závisí od toho, kto podal hlásenie o nelegálnom odpade, na koho pozemku sa tento nachádza, či sa zistila alebo nezistila zodpovedná osoba a o aký druh nelegálneho odpadu sa jedná. Tento proces je komplikovaný a riadi sa viacerými právnymi predpismi. Práve preto autori mobilnej aplikácie TrashOut, umožňujúcej lokalizovanie a nahlasovanie nelegálnych skládok, prichádzajú v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre životné prostredie a s podporou Ministerstva životného prostredia, s jednoduchou a prehľadnou infografikou, ktorá celý proces vysvetľuje.

 

Kliknite pre zobrazenie plagátu - infografiky

TrashOut odteraz zariadi upovedomenie kompetentných orgánov

Ako je možné v infografike vidieť, proces, ktorý nasleduje po nahlásení nelegálnej skládky je zložitý, zdĺhavý a náročný. Samotné nahlásenie prostredníctvom písomného podania ho ešte zbytočne predlžuje. Je na zváženie, či by sa celý projekt dal zjednodušiť zmenami v legislatíve. Na Slovensku vznikla aplikácia TrashOut, ktorá umožňuje podať hlásenie prostredníctvom mobilného telefónu. Jej tvorcovia sú často priamo v kontakte so samosprávou, ktorej väčšinou opustený odpad patrí a proces sa urýchli. Súčasne by sme chceli vyzvať všetkých, ktorým životné prostredie nie je ľahostajné, aby pri malom množstve odpadu len namiesto ohlásenia TrashOut-u neváhali a priložili ruku k dielu. Odprataním aj malého množstva odpadu, ktorý je vo vašich silách, pomôžete svojmu okoliu.

 

Fotogaléria aplikácie v mobile

Internetové stránky mesta Martin aj Turiec Online (sekcia príroda, turizmus, spoločnosť) obsahujú tzv. widget, ktorý zobrazuje počet nahlásených nelegálnych skládok. Mapa nelegálnych skládok obsahovala v dobe písania článku tridsať miest s popisom, fotografiou a presnou lokalizáciou skládky. Miesta, ktoré sa tu nájdu, sú rôzneho druhu a odpady taktiež. TrashOut umožňuje vďaka mobilu odoslať fotografiu miesta, GPS súradnice a môžete označiť aj typ odpadu, ktorý sa tam nachádza. Odpad je možné charakterizovať ako stavebný, nebezpečný, tekutý, automobilový a podobne. Rovnako môžete určiť aj rozsah skládky (malé, stredné, veľké). Občianske združenia Turiec Online a Premena - spolupráca v Turci vyzývajú čitateľov, aby používali aplikáciu TrashOut a pomohli tak s lokalizáciou nelegálnych skládok.

Mapa niektorých nahlásených skládok v okolí mesta Martin

Web projektu TrashOut: www.trashout.me

Aplikácia pre iPhone, Android, Windows Phone: http://www.trashout.me/mobile-app

 

Autor: TrashOut, Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky