nedeľa, 11 august 2013 00:00

Prechádzanie cez koľaje mimo riadneho priechodu môže vyjsť na 300 eur

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Prechádzanie cez koľaje mimo riadneho priechodu môže vyjsť na 300 eur Prechádzanie cez koľaje mimo riadneho priechodu môže vyjsť na 300 eur

Bratislava 9. augusta (TASR) – Vychodená cestička z nákupného centra či priemyselného parku vedúca aj cez železničné koľaje. Takouto "skratkou" sa zvyknú ľudia vydať, aby sa rýchlejšie dostali domov či do práce.

Prechádzaním cez koľaje mimo železničného priechodu však môžu ohroziť nielen svoj život, ale aj odľahčiť vlastnú peňaženku. V prípade, že ich železničná polícia prichytí na takomto "chodníčku" cez trať, môžu dostať pokutu do 50 eur priamo na mieste. V ďalšom správnom konaní hrozí hriešnikovi sankcia až do výšky 300 eur.

Koľko takýchto nelegálnych železničných priechodov už ľudia na Slovensku vytvorili, nevedno. Žiadne štatistiky o nich neexistujú. "Samozrejme o nich vieme, preto na ne aj pri výkone služby zameriavame pozornosť vo zvýšenej miere, pričom policajti vždy konajú v záujme ochrany života a zdravia osôb," opísala pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (P PZ) Denisa Baloghová. V prvom polroku tohto roka sa pritom železničná polícia zaoberala 3012 takýmito prípadmi, v rovnakom období minulého roka to bolo 4266 priestupkov tohto druhu. Železničiari pritom upozorňujú, že takéto nelegálne priechody sú veľmi nebezpečné. Často ich ľudia vytvárajú práve v zastavaných oblastiach, napríklad na sídliskách či neďaleko nákupných centier alebo priemyselných parkov. Tu pre vyšší hluk nemusia počuť prichádzajúci vlak, alebo môžu pri prechádzaní cez koľaje spadnúť.

Takéto priechody sú tiež nebezpečné na miestach, kde sa trať zatáča do oblúku, čo bráni výhľadu. Poškodiť sa tiež môže aj samotná koľaj, čím sa ohrozuje bezpečnosť prevádzky na trati. "Je možné v takých miestach vybudovať oplotenie, avšak tým sa situácia nerieši. Aj táto prekážka sa dá vždy prekonať," priblížila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková. Podľa jej slov by sa malo už pri budovaní obchodných centier či priemyselných parkov myslieť na prístupnosť verejnosti k takýmto objektom a zapracovať do projektov aj priechod cez železnice. Ak teda už v blízkosti žiaden nie je. 

 

Autor: TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn