Reklama
sobota, 10 august 2013 00:00

V roku 2014 by sa malo na Slovensku začať s budovaním cyklotrás Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
V roku 2014 by sa malo na Slovensku začať s budovaním cyklotrás V roku 2014 by sa malo na Slovensku začať s budovaním cyklotrás

Bratislava 9. augusta (TASR) – V roku 2014 by sa malo na Slovensku začať s výraznejším budovaním nových ciest pre cyklistov vo všetkých mestách. Národná stratégia rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike, ktorú v máji schválila vláda, pôvodne počítala s vytvorením 125 kilometrov nových cyklotrás ročne.

Koľko presne a ktorých cyklotrás sa začne stavať už v budúcom roku, je však podľa ministerstva dopravy zatiaľ predčasné povedať. "Začiatkom roka 2014 budeme môcť presnejšie stanoviť konkrétne úseky a ich dĺžky," uviedol pre TASR hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. A to na základe komunikácie s krajmi, mestami a obcami, ktoré už majú vytipované svoje cyklistické komunikácie, ktoré chcú stavať v najbližšom období.
"Niektoré trasy sú už vo vysokom štádiu rozpracovanosti, niekde je dokonca vydané stavebné povolenie," dodal Kóňa. Zásadou však podľa jeho slov bude stavať cyklocesty tak, aby sa ľudia v rámci mesta dostali z okrajových častí pohodlne a bezpečne bicyklom do práce či do škôl. "Zároveň budeme trvať na spájaní jednotlivých cyklistických komunikácií medzi obcami a mestami a ich nadväznosti na existujúcu sieť medzinárodných trás," opísal.

 

Cyklostratégia pritom počíta na rok 2014 s nákladmi na cyklocesty a súvisiace opatrenia vo výške takmer 13 miliónov eur. Na rok 2015 sa odhaduje suma okolo 15 miliónov eur. "Podstatná časť prostriedkov pôjde z Európskych fondov v rámci nenávratnej finančnej pomoci z nového Programového obdobia na roky 2014 až 2020," spresnil Kóňa. O ich konkrétnej výške je však podľa neho ešte skoro hovoriť, pretože rokovania stále prebiehajú. "Uzatvoriť by sa mali v roku 2014, takže až po podpise príslušných dokumentov budeme vedieť povedať, koľko zdrojov budeme môcť použiť už v roku 2014," doplnil.

 

Slovensko má od augusta prvého národného cyklokoordinátora

Slovensko má od augusta tohto roku človeka, ktorý sa bude usilovať vytvoriť podmienky pre rozvoj cyklodopravy v krajine. Jeho úlohou bude zlepšiť spoluprácu pri budovaní cyklotrás či pritiahnuť na bicykle viac ľudí. Je ním národný cyklokoordinátor a minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) stanovil do tejto pozície Petra Klučku. Klučka je pracovníkom Inštitútu stratégie rezortu dopravy a podieľal sa na príprave Cyklostratégie, ktorú v máji schválila vláda. "Čoraz viac ľudí v slovenských mestách používa bicykel nielen ako prostriedok na vyplnenie svojho voľného času, ale aj ako každodenný dopravný prostriedok. Mojím cieľom je ich všemožne podporovať," opísal Klučka.

Zároveň chce presviedčať ďalších o tom, že rozhodnutie presadnúť na bicykel je správne. Klučka pracoval po skončení vysokej školy prevažne v oblasti verejnej dopravy, napríklad v Železniciach Slovenskej republiky, v Dopravnom podniku Bratislava či v Bratislavskej integrovanej doprave. Spolu s národným cyklokoordinátorm sa ustanovili aj koordinátori na regionálnej úrovni, či na úrovni Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), hlavného mesta Bratislavy a mimovládnych neziskových organizácií. "Ich zoznam zverejníme v najbližších dňoch na webovej stránke ministerstva dopravy," doplnil hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Vznikom národného cyklokoordinátora a tiež ôsmich regionálnych koordinátorov však podľa Kóňu nevzniká žiadny nový útvar či už v rezorte dopravy alebo v samosprávnych krajoch. Nevyžiadajú si tak zvýšenie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na pokrytie svojich činností. Pozície cyklokoordinátorov či už národného alebo tých regionálnych sú podľa rezortu dopravy štandardným postom aj v iných európskych vyspelých krajinách.

 

Rozvoj cyklotrás v Turci napreduje vďaka Turčianskej bicyklovej skupine JUS

V Turci je viac ako 400 kilometrov značených cyklotrás, všetky sú prehľadne vyznačené smerovými tabuľami, cyklisti ich nájdu aj v interaktívnej aplikácii na webe alebo v cyklomape. "Turčianska bicyklová skupina JUS vydala na konci roku 2012 novú cykloturistickú mapu regiónu Turiec. Okrem mapy cyklotrás Turčianskej záhradky s prepojením na okolité a susediace regióny v nej môžete nájsť aj textovo-fotografickú časť s popisom zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť, cyklomapu je možné získať v Turisticko-informačnej kancelárii na Ul. A. Kmeťa 22," informuje o novej mape bicyklová skupina na svojom webe.

 

 

Autor:  TASR, Matej Bórik, Turčianska bicyklová skupina JUS, foto: Photodune © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn