pondelok, 12 august 2013 09:30

Zahraničná stážistka odhalila slabé miesta Turca Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(64 hlasov)
Zahraničná stážistka odhalila slabé miesta Turca Zahraničná stážistka odhalila slabé miesta Turca

Cieľom projektu bolo získať prehľad o kvalite a dostupnosti informácií pre zahraničných návštevníkov. Anglická stážistka Brigita Skopaite navštívila počas niekoľkých dní informačné kancelárie, mestské úrady, autobusové i vlakové stanice, aby zistila do akej miery vedia zamestnanci komunikovať v anglickom jazyku, poskytnúť základný informačný servis a odpovedať na otázky z oblasti cestovného ruchu, kultúry a voľnočasových aktivít.

Projekt "Welcome where?" bol organizovaný pod hlavičkou organizácie Turiec Online, občianskeho združenia, ktorého cieľom je zvyšovať povedomie o regionálnom dianí a kultúrnych aktivitách, pomáhať pri tvorbe pracovných miest a podporovať lokálny trh. Zahraničná stážistka Brigita Skopaite k nám pricestovala cez výmenný program Leonardo Da Vinci vďaka združeniu K.A.B.A. Slovensko. Po príchode do Martina absolvovala dvojtýždňový kurz slovenčiny ale pri práci na projekte "Welcome where?" komunikovala iba po anglicky. Nasledujúcu správu vypracovala výhradne na základe reálnych zážitkov, ktoré získala počas stretnutí s pracovníkmi inštitúcií a náhodnými obyvateľmi, ktorí jej pomáhali s navigáciou v mestách Turca (text je preložený a štylisticky upravený).

 

"Nevedela som, čo mám od toho čakať, musím však povedať, že to bol zaujímavý projekt. Rada by som sa s vami podelila o výsledky mojej práce, bola to zábava i dobrodružstvo," Brigita Skopaite.

 

Vrútky / železničná stanica

Prvým miestom, ktoré návštevník mesta Vrútky spozná, je vlaková alebo autobusová stanica. Ako turista som sa k vám rozhodla pricestovať vlakom z Bratislavy. Na nástupišti sa nachádza tabuľa s piktogramom informačnej kancelárie. Vošla som preto do vestibulu stanice a pri okienku predaja lístkov som sa spýtala, kde sa nachádzajú informácie. Pani sa len usmiala, nerozumela mi, pokúšala sa mi po slovensky vysvetliť, že mám čakať na niekoho, kto vie po anglicky. Čakala som tam okolo minúty ale nikto zo zamestnancov neprišiel, tak pani oslovila jedno mladé dievča, ktoré jej pomohlo s prekladom mojej otázky: kde sa nachádza informačná kancelária. Následne obe odpovedali, že vo Vrútkach žiadna nie je.

Všimla som si, že vzadu v chodbe bola tabuľka s nápisom "I". Zamierila som tam, no pani za okienkom mi opäť vôbec nerozumela. Ako turista hodnotím tento servis nedostatočne, stratila by som sa totiž hneď na stanici. Pani ma nakoniec doviedla do stánku s novinami, kde mi odporučila kúpu mapy mesta. Žiadne mapy ale nemali. Napokon som chcela zistiť, ako sa dostanem na autobusovú stanicu, kam ma celkom presne nasmerovali cestujúci, ktorí čakali na vlak. Na autobusovej stanici som opäť nepochodila, vôbec som nevedela, kde všade sa môžem dostať, ktoré autobusy kam idú, chýbala tu mapa s ulicami.

 

Informácie... chýbajú - železničná stanica Vrútky

 

Vrútky / centrum

Pokúsila som sa získať viac informácii v centre mesta. Našla som rozbitú tabuľu s nejakými papiermi a na ostatných boli len reklamné plagáty. V predajni zmrzliny po anglicky nevedeli, pomohol im zákazník, ktorý ma taktiež informoval, že vo Vrútkach žiadne informácie nenájdem, odporučil mi ale zájsť do Martina do sklenenej budovy na námestí (teraz už viem, že to je Millenium a informácie sú presťahované inde). Ako poslednú možnosť vo Vrútkach som teda videla návštevu radnice.

 

Vrútky / mestský úrad

Zistila som, že som prišla mimo pracovných hodín. Aj napriek tomu som vstúpila a vošla do jednej z kancelárii na prvom poschodí. Jednej pani som sa spýtala, čo sa dá vo Vrútkach robiť, myslím, že niečo rozumela, ale zavolala si na pomoc kolegyňu. Z vedľajšej kancelárie sa ozval nadávajúci mužský hlas. Cítila som sa nepríjemne a rozhodovala sa či neodídem. Následne ale prišla mladá žena, ktorá po anglicky hovorila celkom dobre. Povedala mi to, čo všetci: vo Vrútkach nič nie je, všetci chodia vo voľnom čase do Martina. Nečakane mi podali telefón a na druhej strane bol niekto, kto mi odporučil návštevu izby Hany Zelinovej a turizmus v blízkych horách. To bolo všetko, dve veci, ktoré sa dajú vo Vrútkach a okolí robiť. Žena, ktorá vedela po anglicky ma požiadala o email, chcela mi napísať o Vrútkach viac. Nečakala som to, ale na druhý deň email naozaj prišiel. Cítila som spokojnosť. Email prikladám do prílohy, aby si ho každý mohol prečítať.

 

Martin / OC Tulip a mestský úrad

Dozvedela som sa o infopointe pre turistov v Obchodnom centre Tulip. Našla som ho, ale nefungoval. Išla som teda na mestský úrad, kde sa nachádzal ešte jeden. Musím poznamenať, že som mala problém s navigáciou v tomto zariadení - dotykový displej totiž nereagoval dobre na ťuknutie prstom. Druhou vecou bolo, že každá sekcia obsahovala celkom obyčajné informácie, ktoré som nepovažovala za užitočné - názov, adresu, telefón, www stránku. Na prekvapenie ale obsahovali QR kód. Celé mi to pripadalo ako telefónny zoznam.

Myslím si, že rozšírený popis jednotlivých miest by bol oveľa užitočnejší a tiež by tu mali byť fotografie, najlepšie by bolo, keby sa dali jednotlivé profily vytlačiť. Vo vestibule úradu mi chýbali mapky a nejaké letáčiky s obsahom, čo sa dá v Turci robiť. Pozrela som si stránku infopointu na počítači, tam sa s tým pracuje oveľa lepšie. Nenašla som v tom programe ale žiadne informácie o vašom meste a regióne v anglickom jazyku, mnoho preklikov na externé stránky bolo v slovenčine, preto som im nerozumela.

 

Nefunkčný Infopoint v OC Tulip

 

Martin / autobusová a vlaková stanica

Ako som predpokladala, pani na autobusovej stanici po anglicky nevedela, bola ale veľmi ochotná a chcela pomôcť. Napokon sme sa nejak dorozumeli, chcela som cestovať do Blatnice a pozrieť si v sobotu hrad. Podobné to bolo aj na železničnej stanici - žiadna angličtina. Aj tu som sa stretla s ochotou a snahou, keď som si kupovala lístok do Turčianskych Teplíc. Keď viete názov stanice, celkom to ide. Ak chcete vedieť viac máte problém.

 

Martin / turisticko-informačná kancelária

Posledná zastávka v meste Martin bola v informačnej kancelárii. Táto je dobre označená a ľahko ju nájdete, v meste je veľa smerových tabuliek, ktoré vás k nej dostanú. Som rada, že som našla miesto, kde sa všetko dozviem! Nájdete tu mnoho materiálov o meste, okolí aj celom regióne. Zamestnanci boli priateľskí a poskytli mi mnoho informácií a letáčikov. Strávila som tam takmer pol hodiny, počas ktorej sme komunikovali plynulo po anglicky. Rozlúčili sme sa s tým, že ma radi zase uvidia. Turistom by som toto miesto navštíviť rozhodne odporúčala.

 

Turčianske Teplice / centrum

Centrum mesta som našla rýchlo, je to malé mestečko. Prekvapila ma pracovná doba informačnej kancelárie - zatvorili už o 15:00. Cez víkend bolo zatvorené, pritom práve vtedy by informačné kancelárie mali byť otvorené, predsa najviac turistov prichádza do mesta cez víkend. Do kancelárie som preto musela zavítať ešte raz, bolo to okolo jednej. Zamestnanci po anglicky vedeli, ale to je iba jedna pozitívna vec, ktorú môžem napísať. Dostala som síce mapu mesta, ale pani, s ktorou som komunikovala, nebola vôbec pripravená poskytovať informácie. Nedozvedela som sa, čo sa vlastne v meste a okolí dá robiť. Musela som sa neustále pýtať a dolovať informácie. Pani mi chcela odporučiť návštevu Harmaneckej jaskyne, nevedela tam však zistiť dopravný spoj.

Nakoniec som sa dozvedela o koňoch na ranči Amadeus, ale ako sa tam ide mi nepovedala, len že to je ďaleko. Poradila mi návštevu miestnych hotelov, ktoré by mohli robiť zaujímavé výlety po okolí. Rozprávala mi aj o galérii, ale kolega ju informoval, že tam práve žiadna výstava nie je. Bola som prekvapená, že vôbec nemala prehľad o aktuálnych kultúrnych aktivitách. Ako turista očakávam, že mi odporučia to najlepšie, čo môžem vidieť a zažiť, tu sa to nestalo. Pred mestským úradom bola aj nejaká obrazovka pripomínajúca bankomat, ale neviem na čo slúži, lebo zariadenie nefungovalo.

 

Nefunkčné neznáme zariadenie - Turčianske Teplice, budova mestského úradu

 

Turčianske Teplice / Hotel Veľká Fatra

Nakoniec som navštívila najväčší hotel v meste. Manažér recepcie reagoval perfektne po anglicky. Namiesto odpovedí na moje otázky mi však neustále ponúkal ich služby a ubytovanie. Po opakovanej žiadosti o informácie o aktivitách v regióne mi ponúkol väčšiu brožúru, ktorú som si ale nemohla vziať a musela som ju čítať vo vestibule. Bolo tam veľa informácií. Ako som sa neskôr od priateľov dozvedela, mnohé z nich boli staré. Napríklad festival Nočné vlny, ktorý som si chcela pozrieť, sa už neorganizuje niekoľko rokov. Keďže som si brožúrku nemohla vziať, viac si nepamätám.

 

Propagačný materiál hotela Veľká Fatra láka turistov na neexistujúce Nočné Vlny

 

Záver

Práca na tomto projekte bola mimoriadne zaujímavá. Našla som mnoho dier a chýb, ktoré by sa mali napraviť, predovšetkým v meste Vrútky. Naopak v Martine som bola prekvapená vysokou úrovňou informačnej kancelárie, kde mi odpovedali na všetky otázky a cítila som sa tam veľmi príjemne. Zariadenie Infopoint, ktoré je v Tulipe a na mestskom úrade, by sa malo vylepšiť, jeho online verzia sa ovláda oveľa lepšie a chýba mu aj možnosť tlače. Z Turčianskych Teplíc som sklamaná, tu som čakala viac, vedela som, že to je populárne kúpeľné mesto. Cítila som sa tu ako človek, ktorý nasilu vyzvedá.

Precestovala som už mnoho miest a myslím si, že mám dostatok skúseností, aby som mohla zhodnotiť váš potenciál v turistickom ruchu. Ľudia na ulici sú veľmi ochotní a vedia aj po anglicky. Na úradoch to je ale horšie a zamestnanci sú nepripravení. Dúfam, že vám tento projekt pomôže pri zlepšovaní služieb v cestovnom ruchu.

 

Občianske združenie Turiec Online aj na základe výstupu projektu Welcome where? predloží organizáciám pôsobiacim v regionálnom cestovnom ruchu a kultúre projektový plán obsahujúci zoznam návrhov a odporúčaní, ktoré riešia elementárne piliere rozvoja strategickej vnútornej a vonkajšej propagácie regiónu Turiec ako celku (to znamená, že všetky organizácie budú môcť vzájomne kooperovať a postupne napĺňať jednotlivé etapy s viditeľnými výsledkami). Výstup bude aj s komentármi a tlačovou správou uverejnený na webe Turiec Online už o niekoľko dní.


Brigita Skopaite predstavuje projekt, na ktorom pracovala pre Turiec Online, o.z.

 

Autor: napísala Brigita Skopaite, preložil Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn