utorok, 20 august 2013 00:00

Múzeum slovenskej dediny predstavilo rómsku kultúru Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Múzeum slovenskej dediny predstavilo rómsku kultúru Múzeum slovenskej dediny predstavilo rómsku kultúru

Netradičná prezentácia prvkov kultúry rómskeho etnika, taký bol jedenásty ročník podujatia Te prindžaras amen – Spoznajme sa. Príjemná slnečná nedeľa plná temperamentnej hudby a ľudskej šikovnosti ponúkla návštevníkom skanzenu i zaujímavú módnu prehliadku či tanečné vystúpenia.

Podujatie podporila organizácia Detská misia v Martine. Každoročne ho v rámci programu Národopisného roka pripravuje Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v spolupráci s Múzeom slovenskej dediny. Program sa v tomto roku zrealizoval s podporou Súkromnej strednej odbornej školy v Kežmarku a redakciou nezávislých kultúrno – spoločenských novín Rómov na Slovensku Romano nevo ľil.Tradície flamenca predstavila návštevníkom skanzenu hudobná formácia Duo Farsa zo Sabinova. Dvaja gitaroví virtuózi, Dušan Onody a Fero Godla mladší nás prenesli do krajiny plnej temperamentu, emócií a vášní.

Súkromná stredná odborná škola v Kežmarku, ktorá pracuje najmä so študentmi zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovanej rómskej komunity pripravila prezentáciu svojich aktivít, ktorými potvrdila, že školu navštevujú mladí a nadaní mladí ľudia, ktorí s pomocou kvalitnej výučby dokážu priniesť vynikajúce výsledky. Na podujatí sme vďaka nim mali možnosť vidieť, že remeslo je dôležité aj v súčasnosti a umelecký kováč, rezbár či stolár sa nestratí ani v modernom svete, práve naopak, o tieto služby je neustály záujem.

 

Divácky príťažlivou bola módna prehliadka návrhov odevov z tvorby študentiek školy

Módna prehliadka nadviazala na tradičný spôsob odievania usadlých a kočovných Rómov v minulosti avšak priniesla aj moderné a zaujímavé odevy. "Pri výrobe odevov využívajú dievčatá rôzne kreatívne techniky ako napríklad maľovanie, mramorovanie a rôzne ručné práce. Vďaka tomu je každý model originál. Modely, ktoré ste tu mali možnosť vidieť boli prezentované aj v súťaží Módna línia mladých v Prešove, kde sme sa zapojili do troch z ôsmich kategórií. Celkovo tam bolo až 490 rôznych modelov a nám sa podarilo získať tretie miesto v kategórii spoločenské odevy. Nedávno, v júni 2013, sme sa zapojili aj do súťaže Hry s umením, ktorú vyhlásila Tatranská galéria v Poprade pri príležitosti spolupráce Slovenska a Talianska. Tu sme získali mimoriadnu cenu za saténové odevy, na ktorých boli namaľované mapy Talianska a Slovenska. Sme radi, že naša škola a predovšetkým šikovné žiačky dosahujú takéto úspechy, motivuje ich to potom aj do ďalšej tvorby a otvára im cestu do budúcnosti," uviedla v rozhovore pre Turiec Online riaditeľka školy Ing.Lýdia Matajzíková.


Autor: Matej Bórik, SNM © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn