Reklama
pondelok, 26 august 2013 20:28

V Diakovej sa predstavili nádejné hudobné talenty Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
V Diakovej sa predstavili nádejné hudobné talenty V Diakovej sa predstavili nádejné hudobné talenty

V sobotu, 24. augusta 2013 o 15.00 h sa v areáli Požiarnej zbrojnice v Diakovej uskutočnilo krajské kolo celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnych hudobných skupín a jednotlivcov – Strunobranie 2013.

Hlavnými organizátormi podujatia boli Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obec Diaková. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Mesta Martin. Prihlásili sa štyri kapely – Susedoviekury z Liptovského Mikuláša, Nes Deyen z Dolného Kubína, DeART z Martina a martinsko – žilinsko – rajecko – oravská formácia Šleha.

 

Členovia poroty – Michal Taliga, Karel Růžička a Katarína Dírerová – hodnotili atribúty jednotlivých interpretačných výkonov, s prihliadnutím na dramaturgickú výstavbu súťažného repertoáru, použitie technických a výrazových prostriedkov, úroveň vlastnej autorskej tvorby, či celkový umelecký dojem. Skupiny Susedoviekury, Nes Deyen a Šleha porota nominovala na festival stredovekej a folkovej hudby Z FOLK(lór)U TO BEST-VYCHYLOVKA FEST, ktorým ožije areál Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 22. septembra 2013.

 

Martinská skupina DeART postúpila na celoslovenské kolo Strunobrania, ktoré sa bude konať v roku 2014

Všetky zúčastnené skupiny boli ocenené potleskom divákov, medzi ktorými sedela aj herečka SKD v Martine Zuzana Rohoňová. Vecné ceny venovali sponzori – obec Blatnica, obec Rakovo a firma Hrnček pre každého a odovzdávali ich riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine Zuzana Kmeťová a predseda poroty Michal Taliga. Po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien pokračovalo podujatie v Diakovej tradičnou prehliadkou turčianskych hudobných zoskupení a kapiel SUMMER NIGHT. Dobrá nálada a zábava vydržala na pódiu i pod pódiom až do rána.

 

Autor: Mgr. Monika Ondrušová, TKS v Martine, fotograf: Igor Pĺž © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn