utorok, 27 august 2013 00:00

Do múzeí SNM prišlo v 1. polroku vyše pol milióna návštevníkov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Veľká noc na dedine, foto: Matej Janek Veľká noc na dedine, foto: Matej Janek

Bratislava 26. augusta (TASR) - Múzeá pod správou Slovenského národného múzea (SNM) sa aj tento rok tešia priazni návštevníkov. V letných mesiacoch sú populárne najmä hradné múzeá, ktoré ponúkajú množstvo festivalov, hier a exteriérových aktivít.

Podľa Artura Sturmankina zo SNM v porovnaní s ostatnými kultúrnymi inštitúciami na Slovensku majú múzeá stále najvyššiu návštevnosť. SNM v stovke svojich historických objektov (hrady, zámky, kúrie, kaštiele, skanzeny a iné objekty) pripravilo aj v tomto roku rôzne stále expozície, nové výstavy, zábavné hry, poučné prednášky, pútavé nočné prehliadky, festivaly, koncerty či divadelné predstavenia.

"Za sedem mesiacov prišlo do našich múzeí viac ako pol milióna návštevníkov. Najviac, 99.540 záujemcov, do Múzea Bojnice," uviedol dnes pre TASR generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka. Oproti minulému roku vzrástla návštevnosť aj v Prírodovednom múzeu, múzeách v bratislavskom Podhradí a Múzeu židovskej kultúry. Vďaka výstave o živote speváčky Evy Kostolányiovej sa zvýšil záujem v kaštieli v Dolnej Krupej, ktorý spravuje Hudobné múzeum SNM. O 20 percent narástla aj návštevnosť v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. Jeho rekonštruované priestory hostia množstvo výstav a s nimi súvisiacich viacero sprievodných podujatí.

 

V druhej polovici tohto roka má SNM pre záujemcov pripravených viacero nových výstav a podujatí

Napríklad v sídelnej bratislavskej budove na Vajanského nábreží otvorí expozíciu najvzácnejších zbierok zo svojich múzeí, ktorá bude venovaná tohtoročnému 120. výročiu vzniku SNM. Návštevníci môžu zažiť Alžbetin hradný trh na Bratislavskom hrade, kde svoje výrobky predvedú domovy sociálnych služieb a iné neziskové organizácie. Na hrade Modrý Kameň sa chystajú obľúbené septembrové Poľovnícke dni.

"Na tretí septembrový víkend sme v Múzeu Bojnice prichystali Rytierske dni a na zámku ožijú zabudnuté príbehy z minulosti i rytieri. Tradičné celoslovenské podujatie na spoznávanie vedy Noc výskumníkov sa uskutoční 27. septembra v Prírodovednom múzeu. Na poslednú septembrovú nedeľu pozývame návštevníkov do Múzea slovenskej dediny v Martine, kde bude Michalský jarmok," dodal Púdelka. Kompletný program vo všetkých múzeách SNM je na internetovej stránke www.snm.sk.

 

Autor: TASR, foto: Matej Janek © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn