pondelok, 02 september 2013 00:00

Turčiansky vidiek má čoraz väčšiu podporu obyvateľov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
Turčiansky vidiek má čoraz väčšiu podporu obyvateľov Turčiansky vidiek má čoraz väčšiu podporu obyvateľov

Štvrtý ročník podujatia Deň Turčianskeho vidieka v Blatnici ukázal, že pokiaľ sa bude opakovane prezentovať práca domácich výrobcov potravín, remeselníkov i folklóru, tak i podpora verejnosti bude len a len rásť. Areál hotela Gader navštívilo počas dňa viac ako päťtisíc návštevníkov a možno ich bol aj dvojnásobok.

Regionálna rozvojová agentúra Dolný Turiec (RRADT), Turčianska poľnohospodárska a potravinárska komora, Turčianske kultúrne stredisko, Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec-Kremnicko a ďalší partneri podujatia urobili kus dobrej práce. Kultúrny program folklórnych súborov, dievčenskej cigánskej kapely Luna a heligonkárov ukázal tradičnú kultúru nášho regiónu. O chuťové poháriky sa starali zas domáci výrobci mliečnych a mäsových výrobkov. Deti i dospelých potešili viaceré atrakcie ako vozenie na koči, výstava hospodárskych zvierat alebo výstava poľnohospodárskej techniky, ktorej dominoval generálny sponzor podujatia, spoločnosť ZETOR TRACTORS. Zaujímavý program doplnila súťaž v zručnosti domácich traktoristov, ktorí sa predviedli na svojich strojoch.

 

"Deň Turčianskeho vidieka sa nestáva len tradíciou v Turci, je to podujatie, ktoré začína mať nadregionálny charakter. Dalo by sa povedať, že máme taký malý Agrokomplex. Oproti predošlým ročníkom sme narástli nie len kultúrnym programom, ale aj plochou a počtom účastníkov. Úspech vidím hlavne v spolupráci a ochote viacerých organizácií. Kým prvý ročník bol o odbornom seminári, tu už sa nachádzajú aj poľnohospodári, propagujú a predávajú sa lokálne výrobky a sú tu aj naši remeselníci.

Do podujatia sa zapájajú všetky družstvá, ktoré sú členmi Turčianskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, deti tu môžu vďaka nim vidieť zvieratká a dospelí si zas nakúpiť chutné výrobky. Časť kultúrneho programu zabezpečilo Turčianske kultúrne stredisko. Regionálna rozvojová agentúra Dolný Turiec je hlavným koordinátorom a zabezpečovateľom sprievodných podujatí. V hoteli Gader prebehlo zasadnutie, kde sme otvorili aktivity roku 2014, ktorý je vyhlásený Európskou komisiou za rok farmárenia. Rozoberali sme konkrétne nápady, ktoré by mohli pomôcť zviditeľneniu regiónu Turca v budúcom roku," uviedla Ing. Janka Mikušáková, manažérka RRADT.

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn