štvrtok, 29 august 2013 00:00

Ferrata na Martinské hole bude otvorená 7. septembra 2013 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(20 hlasov)
Ferrata na Martinské hole bude otvorená 7. septembra 2013 Ferrata na Martinské hole bude otvorená 7. septembra 2013

Pozývame širokú turistickú verejnosť na otvorenie nového turistického chodníka - "ferraty HZS" na Martinské hole. Chodník bude oficiálne otvorený, v sobotu 7.9.2013. Zraz je o 9.30 hod. na konečnej zastávke MHD na Stráňach v Martine. Sprevádzať vás budú členovia Skialp klubu Kriváň a Horskej záchrannej služby, ktorí chodník vybudovali za pomoci sponzorov, kolegov a kamarátov.

Chodník je z veľkej časti zabezpečený technickými pomôckami: stupačky, rebríky, oceľové laná. Preto pre menej skúsených turistov a deti odporúčame ferratovú výstroj (sedací úväz, prilba, ferratový set, rukavice)!  Momentálne je vybudovaná vrchná časť chodníka. V tomto roku prebehli práce na prečistení trasy, vybudovaní oddychových miest, mostíkiov a osadení technických pomôcok (stupačky, rebríky, oceľové lano). Pripravené sú 3 oddychové zóny, lavičky a stôl, potok je niekoľko krát premostený. Bolo osadených 220 m oceľového lana, cez 40 stupačiek a navŕtaných viac ako 80 kotviacich bodov a 1 rebírk. Všetky práce boli vykonané bez nároku na odmenu z nadšenia, za čo by sme chceli všetkým kolegom a kamarátom poďakovať.

V budúcom roku by sme chceli prečistiť spodnú časť chodníka, tak aby mal vlastnú a logickú líniu. Zároveň by sme ho chceli v spolupráci s KST Turiec vyznačiť podľa súčasnej STN. Po dokončení by mal viesť od konečnej zastávky MHD na stráňach na Martinské hole. Celková dĺžka bude 5 km s prevýšením 800 m. Ďakujeme všetkým sponzorom a podporovateľom za pomoc a veríme, že budúci rok nadviažeme na túto spoluprácu a odovzdáme turistickej verejnosti kompletný chodník.

 

Autor: Skialp klub Kriváň © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn