štvrtok, 29 august 2013 00:00

Vyčistime spolu lesy počas víkendu 20.-22. septembra Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Vyčistime spolu lesy počas víkendu 20.-22. septembra Vyčistime spolu lesy počas víkendu 20.-22. septembra

O popularite voľne dostupnej aplikácie TrashOut svedčí stále narastajúce množstvo používateľov ale aj neutíchajúca polemika okolo jej účinnosti. V poslednej dobe pribúda udalostí dokazujúcich, že to má zmysel.

Úspešne vyčistené skládky

Prednedávnom svet obletela fotografia nelegálnej skládky v Rumunsku. Nebola ani tak šokujúca veľkosťou ako obsahom. Nachádzal sa na nej okrem gauču aj mŕtvy kôň. Toto vyvolalo v mnohých občanoch doslova pobúrenie. Našťastie dobrí ľudia so zmyslom pre poriadok ešte nevymreli. Nahlasovateľ skládky kontaktoval zodpovedné osoby a priniesol autorom aplikácie potešujúcu správu. Skládka bola vyčistená v súlade s predpismi v priebehu pár hodín.

Zhruba v tom istom čase sa pochlapili aj dve obce na Slovensku. Jedna väčšia a druhá menšia. Ako to už býva zvykom, tá väčšia vyčistila menšiu skládku a naopak. Nejednalo však o hocijaké skládky. Jedna obsahovala odpad o hmotnosti 4,7 tony (Nováčany) a druhá menšia „len“ 2,7 tony (Trebišov). Viete si to vôbec predstaviť? 4,7 tony je hmotnosť 4 osobných áut a ešte dva motocykle k tomu. Autori aplikácie veľmi pekne ďakujú všetkým mestám a obciam, ktoré si plnia svoje povinnosti.

 

Plánované celosvetové čistenie

To však nestačí! Pokým existujú nelegálne skládky, projekt TrashOut s nimi bude bojovať. Aj kvôli tomu sa stal hrdým podporovateľom podujatia zvaného Clean Up The World Weekend, ktoré sa bude konať od 20. do 22. septembra. Clean Up The World (http://www.cleanuptheworld.org/) je globálna kampaň, ktorá inšpiruje komunity po celom svete, aby vyčistili a chránili svoje prostredie. Je usporiadúvaná každoročne v partnerstve s Environmentálnym programom Spojených Národov (http://www.unep.org/), mobilizuje viac ako 35 miliónov ľudí vo vyše 130 krajinách. 

 

Projekt Život (www.projekt-zivot.sk) bol akceptovaný ako člen tejto kampane za Slovensko a pri tejto príležitosti sa zapojí do zbierania odpadkov z našich lesov v rámci celej krajiny počas víkendu 20.-22. septembra. Ak vám nie sú ľahostajné odpadky v našich krásnych lesoch, priložte aj vy ruku k dielu, aby sme mohli spoločnými silami odbremeniť lesy a obľúbené turistické destinácie od znečistenia.

 

Budeme veľmi radi ak si stiahnete mobilnú aplikáciu TrashOut (http://www.trashout.me/mobile-app). Predtým ako sa pustíte do čistenia, urobíte cez aplikáciu fotku odpadkov a nahlásite nelegálnu skládku. Po vyčistení taktiež odfoťte prostredie alebo seba a označte skládku ako vyčistenú. Takto dáte vedieť veľkému množstvu ľudí o vašej prospešnej činnosti. Fotky, ktoré nebudú obsahovať presnú GPS adresu (neboli nahlásené aplikáciou) posielajte emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., uverejníme ich na webe (http://www.facebook.com/ciste.lesy). Fotky z aplikácie budú zobrazené v mape odpadov (http://www.trashout.me/trashmap).

 

Kto sa ešte zapojí do Clean Up The World víkendu?

Doteraz sa podarilo získať viacero odhodlaných partnerov. Pozitívne ohlasy na podujatie sú v USA, kde skupina z Vancouver Islands pri poslednom čistení odstránila svojpomocne približne 24 ton odpadu. Už dnes majú dohodnutú spoluprácu so spoločnosťou Timberwest, ktorá im zabezpečí odvoz odpadu a pomoc s jeho odpratávaním, takisto sponzoruje aj dve kamery, ktoré majú zabrániť znečisťovaniu. Projektu prisľúbili pomoc aj partneri TrashOut-u z Nemecka a Mexika. Neváhajte a podporte podujatie aj vy. Tešíme sa na vašu účasť.

 

Všetky aktuálne informácie sa dozviete na Facebooku: https://www.facebook.com/events/156178527915783/

Autor: TrashOut © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn