Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 29 august 2013 00:00

Výročie SNP si mesto Martin už po piaty krát pripomenie MERIDA Cyklomaratónom po ceste SNP Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Výročie SNP si mesto Martin už po piaty krát pripomenie MERIDA Cyklomaratónom po ceste SNP Výročie SNP si mesto Martin už po piaty krát pripomenie MERIDA Cyklomaratónom po ceste SNP

Martinčania si pri príležitosti 69. výročia SNP uctili pamiatku všetkých tých, ktorí v povstaní obetovali to najcennejšie – svoj život. Pietneho aktu kladenia vencov, ktoré sa uskutočnilo v stredu 28. augusta sa zúčastnili poslanec NR SR a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, poslanec NR SR a primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar, prednosta Obvodného úradu v Martine Marian Ličko, príslušníci Ozbrojených síl SR Posádka Martin, zástupcovia Policajného zboru SR, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, predstavitelia štátnej správy a občania. Už sa stalo tradíciou, že súčasťou osláv je aj MERIDA Cyklomaratón po ceste SNP, ktorý sa koná už po piaty krát pod záštitou primátora mesta Andreja Hrnčiara.

Na území mesta Martin sa s pamiatkou SNP viažu tri pietne miesta

Pomník hrdinov SNP na Bukovinách, Pamätník SNP na Severe a Cintorín padlých v Priekope. Účastníci si položením vencov uctili pamiatku a odkaz SNP v polhodinovom odstupe na všetkých troch lokalitách. Súčasťou programu boli aj vystúpenia regionálnych telies dychová hudba Turčianka, spevácka skupina Lúč, ľudová hudba Skupinka, spevácka skupina Severanka a spevácka skupina Priekopčanka. Hudobné telesá priebeh obohatili smútočným chorálom, hymnickými piesňami či skladbami Partizánka, Na Kráľovej holi a V diaľke pod Tatrami. Mesto Martin na všetkých miestach zabezpečilo očistu, či nápravu škôd po vyčíňajúcich vandaloch.

Výročie SNP pripomína každoročne cyklomaratón

Od roku 2009 sa na podnet primátora Andreja Hrnčiara každoročne počas osláv SNP koná cyklistický pretek po ceste SNP. Tohtoročný, už piaty ročník MERIDA Cyklomaratónu po ceste SNP sa uskutoční 31. augusta so štartom o 10.h spred Turčianskej galérie v Martine. Cyklisti budú mať opäť na výber dve trasy - dlhá trasa meria 100 kilometrov a krátka 65 kilometrov. Kancelária pretekov je v záhrade pri Turčianskej galérii, kde bude prebiehať aj vyhodnotenie, tombola a taktiež výdaj stravy pre pretekárov. Cieľ bude pred budovou Mestského úradu v Martine.

Po odštartovaní hlavnej kategórie budú pred budovou Turčianskej galérie prebiehať cyklistické preteky pre deti materských a základných škôl. Vyhodnotenie cyklomaratónu je naplánované medzi 13.30 a 14.h. Účastníci sa môžu registrovať prostredníctvom stránky www.rctmartin.sk v sekcii Prihláška cyklomaratón 2013, kde sú k dispozícií propozície preteku. Osobná registrácia bude možná aj v deň preteku do 9.15 h.

Autor: Mesto Martin, foto: Josef Hamáček © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky