piatok, 30 august 2013 19:03

80 rokov ochotníckeho súboru Za Váhom z Lipovca na fotografiách

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
80 rokov ochotníckeho súboru Za Váhom z Lipovca na fotografiách 80 rokov ochotníckeho súboru Za Váhom z Lipovca na fotografiách

Turčianske kultúrne stredisko pripravilo výstavu k 80. výročiu ochotníckeho divadelného súboru Za Váhom z Lipovca. Podľa fotografií a informácií od bývalej vedúcej súboru Oľgy Figurovej a súčasného vedúceho Petra Kašíka zostavila metodička TKS pre divadlo Jana Knošková výstavu znázorňujúcu históriu ochotníckeho súboru.

Zábery z rôznych inscenácií lipoveckého divadla pripomínajú dávnejšie úspechy ako aj hry nacvičené pred pár rokmi. História divadelného súboru siaha do roku 1933, keď jeho vznik iniciovali najmä hasiči. Odvtedy má na konte 62 premiér, z toho 59 inscenácií a 3 estrády. Výstavu slávnostne otvorili v predvečer začiatku Scénickej žatvy v Slovenskom komornom divadle a bude trvať až do jej skončenia.

"Byť členom ochotníckeho divadla nie je v dnešnej dobe jednoduché, účinkovanie si vyžaduje nie len čas, ale aj kus samého seba. Súbory sa môžu divákom prezentovať vo svojej obci a vďaka výjazdovým predstaveniam aj v celom regióne. Za Turčianske kultúrne stredisko môžem povedať, že budeme neustále podporovať existujúce kolektívy a pomôžeme im so získavaním finančných prostriedkov z verejných zdrojov, fondov i nadačných programov. Napríklad v tomto roku sa nám podarilo usmerniť divadelný súbor Pišinger na Bystričke, aby napísali požiadavku na grant, ktorý nakoniec úspešne získali. Aj keď nejde o veľa peňazí, našla sa vďaka nim cesta i motivácia," uviedla pri príležitosti otvorenia výstavy Mgr. Zuzana Kmeťová, riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska.

"Ochotníckym súborom pomáhame aj s vyhľadávaním začínajúcich režisérov, ktorí sú ešte študentmi a v rámci svojich prác by boli ochotní režírovať divadelné hry. Práve teraz komunikujeme s mladou absolventkou Akadémie umení v Banskej Bystrici, rada by režírovala Žabokrecké ochotnícke divadlo, ktoré malo v jednej sezóne problém s vystúpeniami práve kvôli absencii režiséra," dodala Mgr. Zuzana Kmeťová.


Autor: Bc. Jana Knošková, metodička pre divadlo, TKS, Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn