nedeľa, 01 september 2013 20:38

Na Deň obce Krpeľany sprístupnili vodné dielo Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Na Deň obce Krpeľany sprístupnili vodné dielo Na Deň obce Krpeľany sprístupnili vodné dielo

Obec Krpeľany pripravila v nedeľu 1. septembra 2013 prvý ročník Dňa obce - Zahájenie zberu švábky. V kultúrnom programe, ktorý sa konal v areáli TJ Dynamo, sa predstavili žiaci materskej a základnej školy, folklórna skupina Tiesňavan, ľudová hudba Drienča, Prievozníček aj spevokol ECAV a Klubu dôchodcov.

Návštevníkov potešili stánky remeselníkov, tri druhy guľášu aj perfektné domáce šišky. Počas podujatia bola otvorená výstava obrazov miestnych rodákov. Starosta obce Mgr. Jaroslav Kráľ zabezpečil sprístupnenie vodného diela, kde sa mohol každý z návštevníkov dozvedieť viac o priebehu výroby elektriny. Deň obce prebiehal v Krpeľanoch po druhýkrát. "Po úspechu nultého ročníka sa podujatie o niečo rozšírilo. Prezentácia domácich folklórnych skupín, umelcov i remeselníkov sa ukázala ako dobrý nápad, už teraz mám niekoľko tipov, ako to môžeme o rok opäť o niečo vylepšiť," prezradil nám na úvod starosta.

"V obci sa aktuálne pripravuje dobudovanie kanalizácie poslednej ulice v jej novej časti, kde žije okolo 880 obyvateľov. Dôležitým míľnikom je aj výstavba diaľnice, ktorá síce nejde našim katastrálnym územím, ale situáciu pozorne sledujeme - sú tu mierne obavy zo zvýšenia hluku alebo prašnosti. Ako iste viete, uvažuje sa aj nad variantom s tunelom Korbeľka. Aktuálne ale rezonoval v médiách aj tretí variant a to desaťkilometrový tunel Veľká Fatra, ktorý by viedol južnou časťou územia obce za vodným kanálom. V obci je výdatný prameň Teplica, ktorý dodáva vodu do Nolčova, Ratkova, Šútova a pokračuje smerom na Martin, dúfame, že pri výstavbe sa tento zdroj nenaruší," uviedol v rozhovore pre Turiec Online starosta obce Mgr. Jaroslav Kráľ.

 

Vodné dielo Krpeľany vyrába elektrinu už takmer 60 rokov

Vodná elektráreň bola uvedená do prevádzky v roku 1957. Dielo má nainštalované kaplanove turbíny s výkonom 24.75 MW a v priemere vyrobí 59.4 GWh ročne. Realizácia si vyžiadala 1,6 mil. m3 výkopov a 1,3 mil. m3 násypov. Pri výstavbe bolo použitých viac ako 160 000 m3 betónu. V roku 2000 sa tu vykonala kompletná revízia vrátane vypustenia a opráv prívodného derivačného kanála Krpeľany - Sučany.

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn