pondelok, 09 september 2013 20:37

Na Martinské hole vedie nový turistický chodník „Ferraty HZS“ Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(21 hlasov)
Na Martinské hole vedie nový turistický chodník „Ferraty HZS“ Na Martinské hole vedie nový turistický chodník „Ferraty HZS“

Martin 7. septembra (TASR) - Nový turistický chodník „Ferraty HZS“ na Martinské hole otvorili v sobotu 07. septembra 2013 členovia Horskej záchrannej služby (HZS) a Skialp klubu Kriváň. Podľa predsedu Skialp klubu Kriváň Petra Kračmera je chodník, ktorý vybudovali vďaka pomoci sponzorov, kolegov a kamarátov, z veľkej časti zabezpečený technickými pomôckami - stúpačkami, rebríkmi a oceľovými lanami. „Preto pre menej skúsených turistov a deti odporúčame ferratový výstroj - sedací úväz, prilbu, ferratový set a rukavice,“ povedal Kračmer.

Kračmer doplnil, že momentálne je vybudovaná vrchná časť chodníka. „Dobrovoľníci, ktorí odpracovali 1100 brigádnických hodín, v tomto roku prečistili trasy, vybudovali oddychové miesta, mostíky a osadili technické pomôcky - stúpačky, rebríky a oceľové lano. Pripravené sú 3 oddychové zóny, lavičky a stôl, potok je niekoľkokrát premostený. Osadili sme 410 metrov oceľového lana, cez 80 stúpačiek, navŕtali viac ako 160 kotviacich bodov a 1 rebrík,“ uviedol predseda Skialp klubu Kriváň.

V budúcom roku by podľa neho chceli prečistiť spodnú časť chodníka, aby mal vlastnú a logickú líniu. „Zároveň by sme ho chceli v spolupráci s KST Turiec vyznačiť podľa súčasnej STN. Po dokončení by mal viesť od konečnej zastávky MHD Stráne na Martinské hole. Celková dĺžka bude 5 kilometrov (km) s prevýšením 800 m,“ uzatvoril Kračmer.

Mapka chodníka - Ferrata HZS

Autor: TASR, foto Martinské hole © Autorské práva sú vyhradené

Jana Krivačková

Editorka Turiec Online