Reklama
piatok, 13 september 2013 00:00

Ulica Fest – sprievodné podujatie Scénickej žatvy 2013 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Ulica Fest - Babscénus Martin Ulica Fest - Babscénus Martin

Turčianske kultúrne stredisko v Martine, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizovalo IX. ročník podujatia Ulica Fest, ktoré je sprievodným podujatím súťaží slovenských divadelných súborov Scénická žatva 2013. Na podujatí prezentovali svoju tvorbu ochotnícke divadlá detí a dospelých a tanečné skupiny atraktívnou formou – na ulici, na pešej zóne, vonku priamo medzi ľuďmi.

Ulica Fest sa uskutočnila v dňoch 27.8.2013 – 31.8.2013 na Divadelnom námestí v Martine. Sprievodný program pútal pozornosť širokej verejnosti a dával príležitosť pre kontakt s umením všetkým skupinám obyvateľstva. Pri príležitosti 80. výročia založenia ochotníckeho divadelného súboru Za Váhom pôsobiacom na Lipovci bola zorganizovaná výstava vo Foyeri Slovenského komorného divadla v Martine. Výstava bola sprístupnená počas celého trvania festivalu Scénická žatva, ktorá priblížila divákovi históriu o doterajšej tvorbe amatérskeho divadla na Lipovci. Na jednotlivé predstavenia Ulice fest boli občania pozývaní prostredníctvom Živých pozvánok, ktoré zabezpečovali členovia Detského divadelného súboru Kamarát.

Ulica Fest - Detské divadelné improvizácie

    

V úvodnom programe sa nám predstavili mladé herečky z Detského divadelného súboru Minetrdlo – MIni NETRadičné divaDLO z Partizánskej Ľupče divadelným predstavením Divadelné miniatúry (réžia: Jaroslav Janíček). Z Partizánskej Ľupče nám zahrali aj ochotníci divadelnú hru Lupcastory (príbeh slovenskej dediny).

Druhý deň lákali divákov tanečníci z tanečnej skupiny SHAKERS. O svoju vášeň sa podelili aj s divákmi v tanečnej škole, v ktorej sa mohli deti aj dospelí naučiť pár moderných tanečných krokov.  Oči divákov potešili tiež krásne tanečnice z tanečnej skupiny AMIRAH z Turčianskych Teplíc, ktoré nám predviedli orientálne tance. Dievčatá z Divadelného klubu Makovice zo Žiliny zahrali pre deti dve rozprávky, jedna bola O sivej myške a  druhá O kohútikovi a sliepočke.

Ulica Fest - Divadlo Doska Vrútky

Rozprávkový deň pokračoval aj v piatok, kedy na Divadelnom námestí zahralo veselú rozprávku  Divadlo Doska – kultúrne návraty z Vrútok pod názvom O červenej čiapočke, hladnom vlkovi Ďurovi a troch prasiatkach. Divadlo Babscénus z Martina pobavilo nielen detského, ale aj dospelého diváka rozprávkou o tučných prasiatkach Budkáčik a Dubkáčik. Piatkový program uzavreli členky z Detského divadelného súboru Kamarát z Martina divadelnou hrou Ľadové srdcia – na motívy rozprávky H. Ch. Andersena.

Ulica fest - DS Belá - Dulice

Posledný deň sa návštevníci Divadelného námestia mohli pobaviť na Detských divadelných improvizáciách v podaní dievčat z detského divadelného súboru Kamarát. Dievčatá priamo na pódiu tvorili humorné improvizačné scénky na rôzne témy, ktoré pobavili nielen divákov, ale aj samotné herečky. Predstavili sa aj ochotníci z Turca z Divadelného súboru pri Obecnom úrade a Miestnom odbore Matice slovenskej v Belej – Duliciach absurdnou komediálnou fraškou s pesničkami Dobre zaplatená prechádzka, ktorí sa nám postarali o peknú záverečnú bodku podujatia Ulica Fest. Program Ulice Fest sledovalo  množstvo divákov z lavičiek na námestí, ale aj z okolitých terás, pri pódiu sa tiež pristavovali aj okoloidúci a návštevníci Scénickej žatvy.

 

Podujatie sa mohlo uskutočniť vďaka grantovému programu Ministerstva kultúry SR, finančnej podpore Mesta Martin a v spolupráci s Maticou slovenskou.
 

Autor: Mgr. Libuše Pajurková, metodik pre detské divadlo a výtvarníctvo, TKS © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn