Vytlačiť túto stránku
utorok, 08 október 2013 00:00

Poznáme výsledky Čitateľskej ankety ZLATÁ RYBKA 2012

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Poznáme výsledky Čitateľskej ankety ZLATÁ RYBKA 2012 Poznáme výsledky Čitateľskej ankety ZLATÁ RYBKA 2012

Slovenská národná knižnica v Martine, Občianske združenie Fanfáry, Slovenská sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY), Občianske združenie KnihoBrána vyhlásili v minulom roku už šiesty ročník čitateľskej ankety pre knižnice Zlatá rybka.

Cieľom ankety je podporiť čitateľský záujem o pôvodnú slovenskú tvorbu pre deti a mládež

Pri hlasovaní o najobľúbenejšie detské tituly nezáleží na tom, či ide o najnovšiu knižnú produkciu. Obľúbený autor môže byť aj z minulého storočia. V priebehu šiestich rokov sme mali možnosť sledovať, že Dobšinského Slovenské ľudové rozprávky, Čin- Čin Ľudmily Podjavorinskej, Opice z našej police Kristy Bendovej alebo Danka a Janka Márie Ďuríčkovej sú medzi deťmi stále živé.

 

Anketa je stimulatívnym podujatím pre knižnice. Zohrávajú v nej dôležitejšiu úlohu

Knižnice sú hlavným propagátorom akcie. Týmto spôsobom sa usilujeme posilniť ich kontakt s detskými čitateľmi. Deti rady súťažia a samotný fakt, že dostávajú príležitosť a zodpovednosť vyjadriť hlasovaním svoj názor, je motivačným faktorom. Veríme, že sa postupne odrazí nielen v záujme o hlasovanie, ale aj v lepšom kontakte detí s knižnicami. Knihovníci pripravujú deti na hlasovanie. Je to zároveň čas, kedy majú možnosť individuálne sa porozprávať so svojimi čitateľmi o tom, ktoré knihy ich bavia a prečo i ako čítajú.  Cieľom ankety je povzbudiť deti, aby si knihy naozaj pozorne všímali. Vypĺňajú nielen meno autora svojej obľúbenej knihy, ale aj meno ilustrátora. Ich hlasovanie nám tak v dlhodobom horizonte odkrýva niektoré nové ukazovatele. Napríklad, pri často vydávaných autoroch je možné týmto spôsobom zistiť, ktorá edícia je najznámejšia, prípadne i najobľúbenejšia.

 

Povzbudzujeme knižnice aj k tomu, aby  spolupracovali so školami

Nie všade je táto spolupráca samozrejmá a jednoduchá. Veríme však, že aj týmto spôsobom sa môže zlepšiť. Cesta k čítaniu nie je záležitosťou len jedného typu inštitúcií, ale mala by byť v pravom slova zmysle celospoločenským záujmom. Z hlasovania je ťažké posúdiť, ako deti poznajú slovenskú  knižnú tvorbu. Tohto roku je víťazným titulom knižka Jána Uličianskeho Analfabeta Negramotná od (2011). Získala od detí až 152 hlasov. Je to nepochybne jedno z najlepších diel súčasnej pôvodnej slovenskej tvorby pre deti a mládež. Je potešujúce, že napriek tomu, že ide v podstate o pomerne nový titul, dostal sa už do rúk mnohým deťom. Napokon, ide o rozprávku, ktorá s knižnicou a čítaním bytostne súvisí – napovedá to aj podtitul knihy Rozprávky z knižnice.  Na poprednom mieste sa stále držia knihy „zlatej slovenskej klasiky“: Dobšinského slovenské ľudové rozprávky, Danka a Janka Márie Ďuríčkovej, Dubkáčik a Budkáčik Jozefa Cígera Hronského, Opice z našej police Kristy Bendovej, Grznárovej Maťko a Kubko, či Čin-Čin Ľudmily Podjavorinskej. V dvadsiatke najobľúbenejších titulov dominujú už po niekoľko rokov autori detských bestsellerov Gabriela Futová a Roman Brat.

 

Za DETSKÚ KNIHU ROKA 2012 hlasovalo 2967 detských čitateľov, čo je o 527 viac, než v minulom roku. Oproti minulému roku sa do ankety zapojilo o 8 knižníc viac, teda celkom 32 knižníc. Nový ročník ankety ZLATÁ RYBKA - DETSKÁ KNIHA ROKA 2013 bude vyhlásený v októbri 2013 prostredníctvom portálov Do knižnice (www.infolib.sk) a Murova čitáreň (www.murovacitaren.sk). Hlasovanie bude prebiehať do konca prvých mesiacov 2014.

 

Kontakt: Mgr. Timotea Vráblová, PhD. Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

1

Analfabeta Negramotná

Ján Uličiansky

152

2

Slovenské rozprávky

Pavol Dobšinský

123

3

Opice z našej police

Krista Bendová

105

4

Maťko a Kubko

Marianna Grznárová

87

5

Hľadám lepšiu mamu

Gabriela Futová

80

6

Danka a Janka

Mária Ďuríčková

78

7

Brata musíš poslúchať!

Gabriela Futová

56

8

Naša mama je bosorka

Gabriela Futová

51

9

Poškoláci

Gabriela Futová

49

10

Brumlíčkove rozprávky

Krista Bendová

45

10

Kysucké rozprávky

Anton Pajonk

45

11

Dokonalá Klára

Gabriela Futová

41

11

Nezblázni sa, mamička

Gabriela Futová

41

11

Džínsový denník

Zuzka Šulajová

40

11

Čin - Čin

Ľudmila Podjavorinská

40

11

Maľovaná abeceda

Ján Smrek

40

12

Psia škola kocúra Červenochvosta

Gabriela Futová

36

13

Lepší otec v hrsti ako kamoš...

Gabriela Futová

33

14

Budkáčik a Dubkáčik

Jozef Cíger Hronský

32

15

Keby som bola bosorka

Gabriela Futová

31

16

Osmijankove rozprávky

Krista Bendová

30

16

Osmijanko sa vracia

Krista Bendová

30

17

Deduško Večerníček

Jozef Pavlovič

29

18

Štyri kosti pre Flipra

Gabriela Futová

27

19

Môj anjel sa vie biť

Roman Brat

24

19

Rozprávky pre neposlušné deti ...

Dušan Taragel

24

20

Čenkovej deti

Fraňo Kráľ

22

20

Škola za rohom

Roman Brat

22

 

Počet titulov

486

Počet platných anketových lístkov

2826

Počet nepl. anketových lístkov

141

Anketové lístky spolu

2967

Počet zapojených knižníc

32


 

Autor: SNK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky