pondelok, 14 október 2013 00:51

Múzeum slovenskej dediny sa lúčilo s letom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Múzeum slovenskej dediny sa lúčilo s letom Múzeum slovenskej dediny sa lúčilo s letom

V nedeľu 13. októbra 2013 sa v Múzeu slovenskej dediny uzatvárala letná návštevnícka sezóna. Keď sa zima opýta, podujatie, na ktorom sme sa mohli zoznámiť s rôznymi zaujímavými pracovnými činnosťami spojených s prípravou na zimu, prilákalo v krásny slnečný deň mnoho návštevníkov.

Tradičnými prácami, ktorými si členovia rodiny kedysi pripravovali zásoby na zimné obdobie bolo krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj ale aj preberanie zemiakov, pučenie fazule a tlačenie kapusty. Všetky tieto potraviny v minulosti tvorili dôležitú súčasť jedálneho lístka.

 

Múzeum pripravilo návštevníkom kulinárske zážitky

Ten, kto do skanzenu zavítal, mal mať možnosť ochutnať rôzne tradičné i netradičné špeciality z pohánky a zemiakov - napríklad čerstvo upečené zemiaky v pahrebe, posúchy, podlesníky či lokše. Návštevníci sa však mohli zapojiť aj do rôznych aktivít - postaviť sa na chodúle alebo si i zasúťažiť v jedení zemiakovej baby.

Počas programu sa predstavili folklórne skupiny z Podhradia a Drotár z Dlhého Poľa. Po prvýkrát zavítal do skanzenu aj hosť z rázovitého Horehronia – folklórna skupina Kráľova hoľa. Členovia folklórnej skupiny z Pohorelej predviedli návštevníkom dobovú atmosféru dávnych priadok, ale i horehronské tance a spevy. Pre najmenších boli prichystané tvorivé dielne, v ktorých si mohli zhotoviť pečiatky zo zemiakov, figúrky z gaštanov i voňavé vrecúška z byliniek.

 

Múzeum slovenskej dediny pohladilo jesenné slnko

Autor: Matej Bórik, SNM, foto: Igor Pĺž © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn