streda, 16 október 2013 00:00

Misia na Ukrajine – zažívame veľké veci! Doporučený

Misia na Ukrajine – zažívame veľké veci! Misia na Ukrajine – zažívame veľké veci!

Stáva sa postupne tradíciou, že bratia a sestry Evanjelického cirkevného zboru v Martine vysielajú raz ročne deväťčlenný tím, aby pre deti a mládež pripravil anglicko-kresťanský tábor. Cieľom služby je formovať týchto najmenších k poznaniu základných morálnych a kresťanských hodnôt a ich aplikácii v každodennom živote.

Význam misie

Slovenská podpora práce s deťmi a mládežou na Ukrajine začala už v roku 2005, kedy sa sedemčlenný tím Biblickej školy rozhodol pre krátkodobú misiu na tomto mieste. Po istom čase sa táto služba Bohu a blížnym obnovila. Uplynulý jún vycestoval náš tím na Ukrajinu už po piaty raz.

Význam misie na Ukrajine tkvie v stále sa prehlbujúcej podpore luteránskeho zboru v Petrodoline, ktorý spravuje farár Alexander Gross. Podľa jeho slov zápasí zbor s istou stagnáciou. Najväčším problémom je osloviť deti a mladých, ktorí by sa aktívne zapájali do činností zboru a ktorí by tvorili jeho ďalšiu budúcnosť. Alexander preto vyjadruje radosť z toho, že aj vďaka slovenskému tímu sa darí „ukazovať, že cirkev nie je iba miesto, kde ľudia prichádzajú postaviť sviečku, no je i miestom, kde majú deti svoje uplatnenie a kde sú pre niekoho dôležité.“

 

Ťažkosti a nádeje 

Myslím, že nie raz sa stáva, že ak niekomu povieme „Boh Ťa miluje“, dostaneme odpoveď „ale to ja viem“ a nie „áno, to každý deň zažívam“. Aj prípravný tím zakúša obavy z priebehu misie, neistotu v stále sa meniacom počte prihlásených detí či cirkevno-zborový zápas o potrebu tejto služby. Vo všetkých našich, ľudských zápasoch zažívame však aj mocný Boží dotyk! Prihlásených detí pribúda, z finančných darov sa nám podarí kúpiť symbolický dar pre partnerský zbor a vždy sa zvýši aj na niekoľko desiatok horaliek a pohľadníc, ktoré spolu s tímom putujú k deťom na Ukrajinu. 

Veľkou pomocou  v prípravách sú aj žiaci Evanjelickej spojenej školy v Martine, ktorí nielenže držia za misiu pôst, ale pravidelne vyhlásia zbierku za misiu. Ochota slovenských detí pomôcť sa ukazuje aj v kreatívnych odkazoch, kresbách a miniatúrnych darčekoch. V tomto smere sú neodmysliteľnou časťou misie aj jej podporovatelia a sponzori, ktorým patrí nesmierna vďaka za ochotné srdcia a dlane, vždy nastavené pomôcť!    

 

Prvé kroky poznania a viery

Do tábora, zameraného na výučbu angličtiny a základných kresťanských hodnôt prichádzajú deti z veriacich i neveriacich rodín. Myšlienka tábora preto musí byť zrozumiteľná a „šitá“ na všetkých. Pri najmenších deťoch kladieme dôraz na význam a potrebnosť modlitby, hovorenie pravdy a pomoc blížnemu. Väčšie deti zase pomyselne putujú po boku biblického hrdinu, akými sú napríklad Jozef, apoštol Pavol alebo Abrahám. Cieľom je priblížiť deťom význam života kresťana, potrebu božích prikázaní alebo hĺbku a význam dôvery a viery v Boha.  

 

O Ňom, nie o nás

Správy z Ukrajiny o tom, že slovenský tábor mal na tomto mieste veľmi dobrý ohlas boli pre nás povzbudením. Nespomíname to pre našu chválu – o tom misia nie je. Chceme iba povedať, že Boh si láskavým spôsobom používa aj to málo, čo mu môžeme ponúknuť a rozmnožuje to v plnosti.

A nám, účastníkom misie, modlitebníkom a finančným podporovateľom tejto služby Evanjelického cirkevného zboru ostáva priam zázračná radosť z toho, že v Boha, v ktorého všetci veríme, aj na Ukrajine spoznávajú a prijímajú ďalšie ľudské srdcia.

Touto cestou veľmi pekne ďakujeme všetkým podporovateľom a sponzorom misie na Ukrajine, bez ktorých by táto aktivita a služba Evanjelického cirkevného zboru v Martine nebola možná!  

Sponzori misie na Ukrajine 

 

Autor: Za misijný tím napísala Hedwiga Tkáčová © Autorské práva sú vyhradené

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | blog SME, LinkedIn, Twitter

Články mesiaca

Pozvánky

Milovníci kávy a čokolády si v OC Tulip prídu na svoje

V nedeľu 26. novembra sa obchodné centrum Tulip premení na sladké korzo s vôňou kávy. Všetkých vás pozývame na Festival kávy a čokolády.

Aktivity

Tanečný klub Deep ukončil sezónu ďalšími svetovými úspechmi

V mesiacoch október a november sa Tanečný klub Deep fungujúci v rámci Súkromnej základnej umeleckej školy Maše Haľamovej zúčastnil posledných dvoch za...

Spoločnosť

Hasiť a kopať za Turiec nie je iba slogan

Martina Hudeca pozná veľa ľudí. Nielen v súčasnosti, keď ho môžeme vidieť na bilbordoch a ako poslanca v regionálnych médiách. A nielen pre jeho nezam...

Spoločnosť

V Martine otvorili po rekonštrukcii jednu z najmodernejších kliník asi…

V Martine dňa 16. novembra 2017 slávnostne otvorili zrekonštruované pracovisko kliniky reprodukčnej medicíny ISCARE v Martine. ISCARE patrí do nadnáro...

Pozvánky

Šou Mariána Čekovského v OC Tulip

V nedeľu 12. novembra sa môžete tešiť na skvelý koncert a humor Mariána Čekovského, ktorý zavíta o 17.00 do Obchodného centra Tulip v Martine. ...

Aktivity

V Martine ožili stavebné projekty Blažeja Bullu

Asi máloktorý Martinčan sa cestou po pešej zóne zamyslí nad históriou krásnych starých stavieb, ktoré ju lemujú. Nerozmýšľa nad tým, že každá z nich m...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec OnlineMestská scéna Martin
Kino Strojár
SKD
Viena international
Penzión Ľadoveň
TV Severka