piatok, 25 október 2013 11:02

Evanjelické gymnázium v Martine v duchu atmosféry starovekého Grécka

Evanjelické gymnázium v Martine v duchu atmosféry starovekého Grécka Evanjelické gymnázium v Martine v duchu atmosféry starovekého Grécka

Nešťastné zvolanie študenta v zmysle „zase toto?!?“ nehrozí. Na Evanjelickom bilingválnom gymnáziu v Martine sú „hodiny umenia a kultúry vždy niečím zaujímavé a výnimočné.“ Tentokrát študenti na vlastnej koži zažili atmosféru antickej drámy Antigony.

O zaujímavom programe vyučovacích hodín umenia a kultúry svedčí aj jedna z posledných hodín. Úlohou študentov bolo nacvičiť Antigonu – grécku tragédiu z pera významného antického dramatika, politika a kňaza Sofokla. Dielo „Antigona“ je jedným zo siedmich zachovaných tragédií a dodnes vyvoláva úžas nad majstrovsky spracovanou dejovou líniou.      

 

Študenti Evanjelického bilingválneho gymnázia v Martine (EGMT) sa pomyselne preniesli pred kráľovský palác v Tébach, aby si predstavili dávnu mýtickú dobu dievčiny Antigony a mohli sa pokúsiť o jej divadelné stvárnenie. Predtým, ako sa žiaci pustili do nácviku tejto divadelnej hry, posilnili sa dobrým jedlom. „Nácvik Antigony sme zahájili antickými hodmi“, prezradila študentka gymnázia Andy. „Oblečení do bielych plachiet sme sa, sediac okolo stolov s občerstvením, tvárili ako starí Gréci pri obrovskej hostine,“ dodala. Súčasťou slávnostnej hostiny bola aj učiteľka prvákov, ktorá predniesla slávnostný prípitok. „Po prípitku sme si štrngli umelohmotnými pohármi. Chipsy a chrumky sme zapíjali sýtenou minerálkou“, vysvetlila gymnazistka Andy. 

Po posilnení tela v atmosfére starovekého Grécka prišla na rad posila ducha. Študenti  spoločne čítali scenár tragédie a vzápätí si časť hry okúsili na vlastnej koži. Rozhodli sa pre reálne stvárnenie štvrtého dejstva, v ktorom je hlavná hrdinka drámy Antigona odvádzaná do kamennej hrobky, kde ma zaživa zomrieť. Antigona narieka a svoj osud prirovnáva k osudu Tantalovej dcéry, ktorá v podobe brečtanu vrástla do skaly. Za svoje mravné konanie a presvedčenie je naša hrdinka pripravená zomrieť...

Dráma v antických časoch nebola však iba o príbehu. Gymnazisti sa v procese štúdia tohto príbehu naučili, že pri predvádzaní hier starovekí Gréci v amfiteátroch využívali najmä svoj hlas; mimika ani gestá neboli v predstavení až tak dôležité. „My sme sa pokúsili o to isté a aby to vyzeralo čo najdôveryhodnejšie, z bieleho papiera sme si vyrobili masky. Najdôležitejšia bola práca s hlasom a prednes“, približuje nácvik drámy jedna zo študentiek gymnázia.    

Reálny pokus vierohodne stvárniť grécku tragédiu so sebou, paradoxne, priniesol kopec dobrej nálady a smiechu. Špeciálne ocenenie by si určite zaslúžila prváčka Kristínka, predstaviteľka Antigony, ktorá slovami svojich spolužiakov „podala nadľudský výkon keď ležala „mŕtva“ na zemi, skoro bez žmurknutia aj počas toho, ako ďalšie postavy padali nevládne k zemi.“

„Potlesku od obecenstva sme sa síce nedočkali, ale ak budeme aj naďalej pracovať na našich hereckých talentoch, jedného dňa sa toho určite dočkáme“, myslí si študentka Andy. Napokon, má pravdu! Vyrovnať sa gréckym hercom z čias antických amfiteátrov je určite veľkou výzvou, ale nie nesplniteľným snom. Študentom Evanjelického gymnázia v Martine v tomto úsilí určite fandíme!


Autor: Andy Snováková, Hedwiga Tkáčová © Autorské práva sú vyhradené

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Jana Krivačková

Editorka Turiec Online

Články mesiaca

Oznamy

„MARTINSKÉ AQUACENTRUM“: urbanisticko-architektonická súťaž …

ÚHA mesta Martin vyhlasuje ku dňu 28.03.2018 verejnú anonymnú jednokolovú urbani...

Aktivity

PegaFun: tanečná škola, ktorá naučí deti tancovať aj vystupo…

Tanečnú školu Pegafun zaiste poznáte, pôsobí v Martine už 10 rokov. A nebude to ...

Príroda

Výrub v Jedľovinách: ide o obnovnú ťažbu

Vypiľovanie desiatok stromov v Jedľovinách v martinskej časti Kolónia Hviezda ro...

Spoločnosť

Už ste sa zviezli novou MHD do OC Tulip?

Martinčania dlhodobo čakali na zavedenie pravidelného autobusového spoja do OC T...

Spoločnosť

Združenie Matka a dieťa Turca pomáha, kde treba

Začiatkom marca 2018 sa uskutočnil už 11. ročník benefičného koncertu v podaní S...

Spoločnosť

Odbory odmietli ústretovú ponuku Kia Motors Slovakia

(Teplička nad Váhom) 10. apríl 2018 – Po tom, ako odborová organizácia ZO OZ KOV...

Podnikanie

Dobrota prináša do OC Galéria vôňu čerstvého pečiva

Tradícia, poctivosť a dobrota – to sú hodnoty novootvorenej prevádzky pekárne Do...

Zdravie

Na JLF UK po prvýkrát promujú zubní lekári

Akademický rok 2017/2018 sa stane jedným z historických míľnikov Jesseniovej lek...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec OnlineKino Strojár
Mestská scéna Martin
TV Severka