Vytlačiť túto stránku
piatok, 08 november 2013 00:00

V Turci bolo doposiaľ objavených okolo 500 jaskýň Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
V Turci bolo doposiaľ objavených okolo 500 jaskýň V Turci bolo doposiaľ objavených okolo 500 jaskýň

V polovici augusta sa v Blatnici konal 54. Jaskyniarsky týždeň Slovenskej speleologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou. Organizátorom podujatia bolo miestne združenie Speleo Turiec. Stretnutia sa zúčastnila viac než stovka jaskyniarov. Väčšina z nich bola zo Slovenska, ale nechýbali ani českí, poľskí a maďarskí hostia.

Podujatie tento rok predstavilo návštevníkom jaskyne Turčianskej kotliny. Konkrétne mali možnosť navštíviť najväčšie jaskyne Veľkej Fatry ako sú Suchá, Javorina, Medvedia, Perlová a Havrania. Nakoľko uvedené jaskyne sú pomerne veľké a suché, nevyžadujú veľa plazenia, k vstupu do nich postačila i turistická výstroj. Pripravené boli samozrejme aj okruhy pre náročných. Sprievodcovia z organizačného tímu poskytovali odborný výklad, geologické a geografické informácie.

Jaskyniarsky klub Speleo Turiec, ktorý sa na organizácii podujatia podieľal, je dobrovoľným občianskym združením. Jeho poslaním je poznávať, objavovať, registrovať, dokumentovať a chrániť krasové javy a približovať ich verejnosti. Združenie pracuje počas celého roka.

V Turci bolo doposiaľ objavených okolo 500 jaskýň, ale väčšina z nich je malá (do 5 m). Veľkých prístupných jaskýň je okolo 20, z nich najväčšia je Suchá, s 1680 m zameraných chodieb. V regióne je potenciál na objavenie ďalších veľkých jaskýň, nakoľko veľká časť podzemia pohoria je ešte nepreskúmaná. Najväčší výskyt jaskýň sa predpokladá v masíve Tlstej a Ostrej. Dôležité je samozrejme aj pokračovanie v prieskume už objavených jaskýň v Belianskej doline. Najlepšou sezónou pre jaskyniarov je práve prichádzajúca zima, keďže vďaka pozorovaniu roztápania snehovej vrstvy sa dajú zisťovať prievany a určiť tak predpokladané miesta výskytu jaskýň, ktoré sú následne v letných mesiacoch preskúmané.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky