utorok, 12 november 2013 00:00

V Jasenskej doline otvorili Chodník rozprávkovým lesom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
V Jasenskej doline otvorili Chodník rozprávkovým lesom V Jasenskej doline otvorili Chodník rozprávkovým lesom

Zaujímavé projekty "Chodník rozprávkovým lesom" a "Na sedliackom dvore", sprístupnili verejnosti koncom októbra v lyžiarskom stredisku Jasenská dolina. Realizáciu zastrešilo Občianske združenie Jasenská dolina, ktorému sa podarilo uspieť v dvoch projektoch cezhraničnej spolupráce. Slávnostné otvorenie bolo spojené s kutlúrnym programom, v ktorom nechýbali ukážky letných tradícií, letných remesiel i folklóru a vzájomná výmena vidieckych zvyklostí v oboch cezhraničných regiónoch. Podujatie podporil aj mediálny partner, portál jankohrasko.sk

Prvý zo spomínaných projektov, "Chodník rozprávkovým lesom", bol zrealizovaný v rámci Operačného programu cezhraničná spolupráca Česko - Slovensko. "Priamo v areáli sme vybudovali chodník, ktorý má 12 stanovíšť, 8 z nich je venovaných slovenským rozprávkam a 4 českým. Jasenskú dolinu navštívila aj 40-členná česká delegácia, ktorej sa chodník veľmi páčil. Podobne na českej strane, aj keď nie formou chodníka, ale formou propagačných materiálov a informačných tabúľ, prezentujeme naše domáce rozprávky, čím prispievame k akejsi výmene kultúry," uviedla Janka Mikušáková, vedúca lyžiarskeho strediska.

Chodník je určený pre rodiny s deťmi aj individuálnych návštevníkov, pripravuje sa aj program pre školy, ktorých žiaci zavítajú do strediska počas turistických výletov. Organizátori plánujú chodník oživiť prostredníctvom animácií, rozprávok a súťaží. "Ďalšou atrakciou pre deti je vyhliadkový hrad umiestnený na konci lanovky, odkiaľ sú krásne výhľady hlavne na Malú Fatru, či už na Lúčanskú, alebo Krivánsku časť a vôbec na areál celého strediska," doplnila Janka Mikušáková.

Druhým nosným podujatím víkendu bol projekt "Na sedliackom dvore", realizovaný v rámci cezhraničnej spolupráce Slovensko - Poľsko. V stredisku postavili kolibu, kde sa v budúcnosti budú robiť ukážky výroby syra, ukážky tradičných remesiel, a podobne.

Autor: Mira Kováčová, Monika Botolová, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Výber redakcie